דילוג
בקטריה

בקטריה

האקווריום, ביתם של דגי הנוי, מתפקד כמערכת ביולוגית לכל דבר ועניין - מערכת אשר מבטיחה את קיומם של הדגים, תוך שמירה על איזון עדין ומוקפד בין כמה וכמה גורמים, אשר יחד יוצרים מים איכותיים וראויים לדגי הנוי. אחד הגורמים החשובים במערכת הזו הוא ייצורם הקבוע של חיידקים טובים במים (בקטריות), אשר מסייעים בפירוק הרעלים שמופקים באופן טבעי על ידי שוכני האקווריום.

גם באקווריום מצטברת פסולת טבעית

ממש כמו בני האדם וכלל בעלי החיים על היבשה, גם במערכת ביולוגית ימית מצטברת באופן טבעי, עם הזמן, פסולת ממקורות שונים:

• הפרשות מגופם של הדגים
• ריקבון של צמחייה חיה
• שאריות מזון שלא נאכל

אותה פסולת כאמור כוללת אמוניה וניטריט, אשר נחשבים לרעלים. הימצאותם של רעלים אלו במי האקווריום בריכוז גבוה, תפגע באיכות חייהם של הדגים ובבריאותם ואף תביא בסופו של דבר למותם. כדי למנוע זאת, כל אקווריום חייב לכלול גם מערכת ביולוגית יציבה אשר תיצור "מערכת סינון" טבעית שתטפל באותם הרעלים השונים ותנטרל אותם.

תפקידה של מערכת הסינון: לנקות ולייצר חיידקים טובים

התפקיד המובן מאליו של מערכת הסינון באקווריום הוא כמובן לסנן את המים ולנקותם משאריות כאלו ואחרות. המסנן למעשה שואב לתוכו מים באופן תמידי, מנקה אותם באמצעות כלים שונים (מסנני פחם, אבני קרמיקה מיוחדות וכדומה) ומשיב אותם לאקווריום כשהם מכילים פחות פסולת.

אבל, לצד מסננים אלו, תכלול מערכת הסינון גם משטחים מיוחדים, אשר נקראים מדיות ביולוגיות, עליהן מתרבות מושבות של חיידקים. אבל, חיידקים אלו אינם מזיקים, אלא להיפך: הם מסייעים לפרק ולנטרל את הרעלים השונים. למעשה, אותם חיידקים טובים הופכים את האמוניה והניטריט לחומר אחר, ניטראט (להרחבה ראה מאמר ניטראט), שנחשב רעיל פחות ובכך, שומרים את איכות המים ברמה סבירה.

הבקטריות (החיידקים הטובים) מתרבים על אותן מדיות ביולוגיות באופן טבעי, אך למרות זאת מומלץ להוסיף תוסף בקטריאלי גם באופן יזום, על ידי המגדל עצמו, אחת לשבועיים. לרוב, הבקטריות יגיעו בבקבוקים מיוחדים בצורה נוזלית, מה שמאפשר הוספה קלה ופשוטה של חיידקים טובים למים. יחד עם תוספי הבקטריה ובדיקת ערכי המים (להרחבה ראה מאמר בדיקת ערכי המים באקווריום), אנו משיגים אקווריום עם מים צלולים ונקיים במיוחד.

כך מתרחש המחזור בפועל:

מחזור החנקן

הפרשות דגים ופסולת מצטברים במים - המים מתמלאים אט אט באמוניה וניטריט - החיידקים הטובים הופכים את האמוניה והניטריט לניטראט - המים מכילים רעלנים פחות מסוכנים


מאמר קודם תאורה באקווריום
מאמר הבא איך לזהות שהמים יצאו מאיזון

הרשמה חינם לאקדמיה

אנו נשלח לך דוא"ל אחד בשבוע, עמוס בחדשות האחרונות בתחום, מדריכים חדשים, הצעות מדהימות וכל מיני דברים טובים

השוואת מוצרים

{"one"=>"בחירת 2 או 3 פריטים להשוואה", "other"=>"פריטים נבחרו"}

בחירת מוצר ראשון להשוואה

בחירת מוצר שני להשוואה

בחירת מוצר שלישי להשוואה

השוואה