דילוג
שיעור מספר 1 - מבוא לתזונת דגי הנוי

שיעור מספר 1 - מבוא לתזונת דגי הנוי

אקווריום ובריכת הנוי הם מערכות מים אשר למעשה מנתקות את דגי הנוי מהסביבה ומהטבע. ככאלו, הן גם מנתקות את מקורות המזון הטבעיים של הדגים, מה שהופך אותנו, המגדלים, לספק העיקרי (ולעיתים היחיד) של המזון שהם אוכלים.

תזונת דגי הנוי, כתזונת בני האדם, משפיעה בצורה משמעותית על איכות חייהם. מזון רב מידי או עתיר בשומן, למשל, עשוי לפגוע בבריאות הדגים, להביא לכך שיחלו לעיתים תכופות ואף לקצר את חייהם. לכן, בתור מגדלים, מוטלת עלינו אחריות גדולה: להתאים את ה'תפריט' ואת דרך ההאכלה בדיוק לדרישותיו של הדג.

ראשית, חשוב לזכור כי אחת הבעיות הגדולות בהאכלת דגי נוי היא האכלת יתר. זו למעשה נחשבת ל'מכה' של האקווריומים ובריכות הנוי, וברור מדוע: שאריות אוכל, שמצטברות בקרקעית פשוט משום שהדגים לא מסוגלים לאכול אותן, משנות את הרכב המים, מזהמות אותם ופוגעות קשות באיכותם.

לכן, מומלץ להאכיל את הדגים פעם אחת ביום, כאשר ההאכלה נמשכת כחצי דקה, או שלוש פעמים ביום בכמויות קטנות יותר. חשוב כל העת לעקוב אחרי קצב האכילה של הדגים ולהוציא באופן מיידי שאריות אוכל שאין להן דורש, מומלץ לבצע שאיבת רפש פעם בשבוע או להשתמש במפרק רפש ביולוגי. הזמן הטוב ביותר להאכלה הוא בבוקר או בצהרים, למעט באקווריומים של דגי לילה, אותם מומלץ להאכיל לקראת ערב.

האכלת הדגים יכולה להעיד על דברים רבים נוספים. כך, כדאי מאוד לוודא כי כל הדגים אוכלים, משום שדג ללא תיאבון הוא ככל הנראה דג חולה או כזה אשר סובל מבעיה בריאותית (להרחבה ראה מאמר מחלות דגים ). בנוסף, ובייחוד כאשר מדובר במגדלים מתחילים, חשוב לוודא שכל הדגים מצליחים לאכול וכי שיטת ההאכלה מתאימה להם.

ישנם כיום סוגים רבים של מזונות לדגים: ישנם מזונות בשריים (חיים, קפואים ומוצקים) ומזונות צמחיים; ישנם מזונות שוקעים - לדגים שוכני קרקעות - ומזונות צפים; ישנם מזונות לדגים קטנים ולדגים גדולים; ישנם מזוות לדגים בודדים ולדגי להקה - ועוד ועוד.

זכרו: דגים יכולים לשרוד תקופה מסוימת ללא אוכל, כאשר באקווריומים רבים (במיוחד ה'וותיקים' יותר) הם יוכלו למצוא מה לאכול גם במים עצמם. שוכני מים קרים, כדוגמת דגי הקוי, לא זקוקים כלל לאוכל במהלך החורף ואילו ציקלידים גדולים יכולים לשרוד גם מספר שבועות ללא מזון. לכן, האכלה בכמויות קטנות תהיה פחות קריטית ופחות מזיקה.

מאמר הבא שיעור מספר 2 - סוגי המזון הקיימים

הרשמה חינם לאקדמיה

אנו נשלח לך דוא"ל אחד בשבוע, עמוס בחדשות האחרונות בתחום, מדריכים חדשים, הצעות מדהימות וכל מיני דברים טובים

השוואת מוצרים

{"one"=>"בחירת 2 או 3 פריטים להשוואה", "other"=>"פריטים נבחרו"}

בחירת מוצר ראשון להשוואה

בחירת מוצר שני להשוואה

בחירת מוצר שלישי להשוואה

השוואה