דילוג
שיעור מספר 4 - תאורה לאקווריום מים מלוחים

שיעור מספר 4 - תאורה לאקווריום מים מלוחים

התאורה, בכל אקווריום, היא אחד התנאים הדרושים לשגשוג ה'דיירים' שבו. ממש כשם שאנחנו, בני האדם, זקוקים לאור שמש, כך גם הדגים – ולכן חשוב להשקיע גם בתאורה. האם ישנו הבדל בין אמצעי התאורה באקווריומים השונים – בדגש על אקווריום מים מלוחים?

התשובה היא: כן, בסוג מסוים של אקווריום.

בגדול, אקווריום מים מלוחים נחלק לשניים: אקווריום מרינה, שבו בעיקר דגים ומעט חסרי חוליות, ואקווריום ריף, שבו ישנו רוב לחסרי החוליות על פני הדגים, בתוספת הימצאותם של אלמוגים. וכאן למעשה טמון המפתח לעניין התאורה.

בעוד אקווריום מרינה לא דורש תאורה מיוחדת, וגם כזו פשוטה ו'רגילה' תספיק, באקווריום ריף ישנה חשיבות רבה לתאורה חזקה ובהירה המדמה את אור השמש. מדוע? משום שבטבע, האלמוגים (סביבת הריף, השונית) נמצאים באזורים רדודים יחסית וחשופים לשמש – וכך צריך להיות גם באקווריום.

אם כן, תאורת אקווריום הריף צריכה להיות חזקה, ולפעול שעות רבות – בין שמונה ל־12 שעות ביממה. כיום ישנם סוגים שונים של גופי תאורה אשר יכולים להתאים לאקווריום מסוג זה, אך נדמה כי הבחירה המועדפת על המגדלים היא נורות הלד, בדגש על לד עמיד למים. אפשרות נוספת היא הלוגן עמיד למים, שיכול להתאים גם הוא לאקווריום ריף.

כך או כך חשוב לזכור שהאור צריך לדמות את אור השמש, ולכן תאורה בצבעים אחרים לא תתאים לסוג זה של אקווריום. חשוב מאוד לתת גם על כך את הדעת, ולהתייעץ עם מומחים לעניין אם אינכם מחזיקים בניסיון הדרוש.

לפני סיום נציין כי באקווריום מרינה חשובה מאוד ההקפדה על מינון נכון של אור באקווריום, שכן תאורה רבה מדי, לזמן ממושך מדי, עשויה לעודד התפתחות אצות לא רצויות במים. לכן, מומלץ להפעיל את התאורה באקווריום כזה למשך ארבע עד שבע שעות ביממה.

מאמר הבא שיעור מספר 1 - מבוא למים מלוחים

הרשמה חינם לאקדמיה

אנו נשלח לך דוא"ל אחד בשבוע, עמוס בחדשות האחרונות בתחום, מדריכים חדשים, הצעות מדהימות וכל מיני דברים טובים

השוואת מוצרים

{"one"=>"בחירת 2 או 3 פריטים להשוואה", "other"=>"פריטים נבחרו"}

בחירת מוצר ראשון להשוואה

בחירת מוצר שני להשוואה

בחירת מוצר שלישי להשוואה

השוואה