דילוג
שיעור מספר 5 - קשיות וחומציות מים GH KH PH

שיעור מספר 5 - קשיות וחומציות מים GH KH PH

ערכי המים צריכים להיות מאוזנים על מנת שהדגים שלנו יהיו בריאים. חוסר איזון יכול לגרום לבעיות נפוצות כגון התפרצות אצות הנגרמת מרמה גבוהה של חנקן במים, חוסר חמצן, תמותת דגים ובעיות רבות אחרות.

קשיות כללית (GH)

GH בעיקר מודד יונים של סידן ומגנזיום. זה חשוב בעיקר עבור מגדלי דגים שרוצים להצליח ברבייה של דגיגונים. כמה מינים של דגי נוי דורשים מים רכים מאוד, רמה שמאוד קשה לשמור עליה ואיכות מים הדורשת מעקב מתמיד על מנת להצליח דוגמת דגי "המים השחורים".

קשיחות פחמתית (KH)

KH מודד יוני ביקרבונט וקרבונט מומסים. רמת ערך ה KH קובע כמה יציבה רמת ה PH שלנו ולכן זהו ערך מאוד חשוב. חשבו כך: יוני פחמן קשורים עם יוני מימן (שהוא ה- PH שלנו). ככל שכמות יוני הפחמן תפחת התוצאות יהיו ירידה של PH . לדוגמא: KH ברמה של PPM70 ומטה יגרום התרסקות לרמת ה PH במים.

טיפ: במים מזוקקים דוגמת אוסמוזה הפוכה RO ניתן להשתמש כדי להקטין את רמת ה KH (בגלל העובדה שבמים מזוקקים יש KH ברמה של 0), לכן מי שמשתמש במים מזוקקים יצטרך להוסיף את הערכים החסרים למים.

חומציות (PH)

ערך ה PH מודד יוני מימן חיוביים. ככל שיוני המימן יהיו רבים יותר המשמעות ירידה ברמת ה- PH (מים חומציים יותר), וכן להיפך ככל שיוני המימן יפחתו המשמעות עלייה ברמת ה- pH. (בְּסִיסִי יותר).

נמצאנו למדים PH = כוח המימן.

רמת ה PH נמדדת בסולם ערכים שנע בין 0 עד 14 כאשר הערך הניטראלי הוא 7 , ואילו הערכים הנמוכים בסולם מ - 7 הם חומציים יותר וערכים מעל 7 בסיסיים יותר.

שינויים בערך ה- PH הם גורם השכיח ביותר לתמותת דגי הנוי.

רוב דגי הנוי יכולים להתאים את עצמם לרוב רמות ה- PH (אם השינוי לא קיצוני) אבל הם לא יכולים להסתגל לערכי PH שמשתנים בקפיצה קיצונית. והסיבה לכך היא כי ל PH יש פונקציה לוגריתמית (פירוש = פי עשר) במילים אחרות, שינוי ב- PH בין רמה 7 לרמה -6 פירושו 10 פעמים יותר מים חומציים. ירידה נוספת ב- PH לרמה של 5 שווה ל -100 פעמים מים חומציים יותר.

אז אם אנחנו צריכים להתאים את רמת ה- PH , תמיד צריך לבדוק את רמת ה KH קשיות פחמתי. קשה יותר לאזן את רמות ה- pH במים קשים יותר כי הערך קופץ בחזרה, בעוד מים רכים יותר יהיו בעלי ערך PH מאוזן בקלות רבה יותר. ניתן להוריד את הקשיות והחומציות בצורה מאוזנת בעזרת תכשירים שנוסיף למים.

זכרו שינוי רמת ה PH יכולה לגרום להרבה לחץ על דגי הנוי לכן כל שינוי שנרצה לעשות ברמת ה PH  נצטרך לעשות באיטיות ובזהירות רבה. שמירה על PH יציב היא חשובה מאוד למים בריאים. עם עליית רמת ה- PH גם האמוניה הרעילה תעלה. מומלץ להשתמש בערכת בדיקה למים על מנת לבדוק את הערכים החשובים האלו.
מאמר קודם שיעור מספר 4 - ניטראט NO3
מאמר הבא כימיה של המים - שיעור מספר 6 - פוספט PO4

הרשמה חינם לאקדמיה

אנו נשלח לך דוא"ל אחד בשבוע, עמוס בחדשות האחרונות בתחום, מדריכים חדשים, הצעות מדהימות וכל מיני דברים טובים

השוואת מוצרים

{"one"=>"בחירת 2 או 3 פריטים להשוואה", "other"=>"פריטים נבחרו"}

בחירת מוצר ראשון להשוואה

בחירת מוצר שני להשוואה

בחירת מוצר שלישי להשוואה

השוואה