דילוג
שיעור מספר 3 - ניטריט NO2

שיעור מספר 3 - ניטריט NO2

ניטריט, או יון החנקית, הוא תרכובת שסימנה NO2. הוא נמצא במים כתוצר של חמצון האמוניה או המרתה על ידי 'חיידקים טובים' שנמצאים במים. אותם חיידקים, שנקראים ניטרוסומונס משתתפים במחזור החנקן, וכך למעשה לוקחים חלק בנטרול רעילותה הגבוהה של האמוניה.

כידוע, האמוניה מצטברת במים כתוצאה מהפרשת שתן וצואה מגופם של בעלי החיים שבמים, וגם כתוצאה מתהליכי ריקבון במים (בעיקר של אוכל ושל אצות). אותה אמוניה מסוכנת מאוד, ויכולה לפגוע בדגים עד כדי מותם, ולכן הטבע משתמש במחזור החנקן – כדי לחמצן את האמוניה ולנטרל את רעילותה. (להרחבה ראה שיעור מספר 2 - אָמוֹנְיָה )

הניטריט הוא, כאמור, תוצר של מחזור החנקן – למעשה זהו השלב השני במחזור, שמתחיל עם הופעת האמוניה. אותה אמונה מומרת על ידי החיידקים (בקטריות) לניטריט.

הניטריט נחשב לחומר מסוכן פחות מהאמוניה ורעיל פחות ממנה. בדרך זו מפחית הטבע במידה מסוימת את מידת הסיכון לדגים מעצם נוכחותה של האמוניה במים, אך עדיין לא מנטרל את אותו סיכון לחלוטין: גם הניטריט נחשב לחומר רעיל לדגים, אם כי רק בכמויות גדולות הרבה יותר. כלומר נוכחותו של הניטרנט 'נסבלת' יותר מבחינת גוף הדג, אך אם הוא יצטבר בכמויות במים, מסיבות כאלו ואחרות, הוא יזיק מאוד לדגים ויפגע בהם.

כיום ישנן ערכות בדיקה שונות המסייעות למדוד את ערכי המים, ובכך לבדוק מהי רמת הניטריט בהם. אם רמת האמוניה נמוכה, אך רמת הניטריט גבוהה, נראה שבמים אין די חיידקים לבציע השלב השלישי במחזור החנקן במים: חיידקים שיפרקו את הניטריט לניטראט.

במצב כזה ניתן לרכוש מדיות ביולוגיות, אשר מספקות לחיידקים סביבה טובה להתפתחות מהירה.

יש לציין כי בשלבי ההקמה ערכי מים לא תקינים הם עניין שכיח למדי (ולכן חשוב שלא להכניס דגים למים בשלב מוקדם). הניחו למים פרק זמן מסוים לטובת 'התייצבות', כאשר כל המערכות פועלות, ורק לאחר שהערכים תקינים הכניסו אל המים את דייריו הקבועים.
מאמר קודם שיעור מספר 2 - אָמוֹנְיָה
מאמר הבא שיעור מספר 4 - ניטראט NO3

הרשמה חינם לאקדמיה

אנו נשלח לך דוא"ל אחד בשבוע, עמוס בחדשות האחרונות בתחום, מדריכים חדשים, הצעות מדהימות וכל מיני דברים טובים

השוואת מוצרים

{"one"=>"בחירת 2 או 3 פריטים להשוואה", "other"=>"פריטים נבחרו"}

בחירת מוצר ראשון להשוואה

בחירת מוצר שני להשוואה

בחירת מוצר שלישי להשוואה

השוואה