דילוג
שיעור מספר 2 - אָמוֹנְיָה - בית הובי אונליין

שיעור מספר 2 - אָמוֹנְיָה

אָמוֹנְיָה היא תרכובת של חנקן ומימן ונוסחתה הכימית היא NH3, כלומר- אטום אחד של חנקן ושלושה אטומי מימן.

הצטברות אמוניה במים נובעת באופן נורמלי מהפרשות של דגי הנוי. ערך האמוניה במים צריך להיות ידוע בכל עת כי נוכחות של אמוניה במים דורשת מאיתנו התערבות מיידית.

האמוניה היא רעילה מאוד במים מכמה סיבות:

הסיבה הראושנה נובעת מרמת החומציות (pH) ככל שהיא גבוהה יותר היא תגרום לנוכחות של אמוניה רעילה יותר. שהאמוניה נמצאת ברמת חומציות נמוכה מ- 7 האמוניה הופכת לאמוניום (NH4), שהוא חומר פחות רעיל לדגים. לדוגמה, אם החומציות (pH) הינה 6.5 ריכוז האמוניה הקטלני יהיה 0.73 ppm, בעוד שבחומציות של 8.5 רק 0.17 ppm כבר נחשב לקטלני עבור הדגים.

שימו לב גם ריכוזים נמוכים של אמוניה מכניסים את הדגים לעקה (סטרס) דבר זה הופך אותם פגיעים יותר למחלות. הצטברות של אמוניה במים לא רק שתהיה רעילה ביותר ותגרום לסטרס קשה לדגים, אלא בסופו של דבר זה יהיה קטלני ויגרום לתמותה של דגים.

דבר נוסף שמשפיע על רעילות האמוניה במים הוא הטמפרטורה. ככל שהטמפרטורה תהיה נמוכה יותר, כך ניתן יהיה לסבול יותר אמוניה במים. לדוגמה, דגי נוי ב -20 מעלות צלזיוס יכולים לסבול יותר מפי שניים מכמות האמוניה שיכולו לסבול עם 30 מעלות צלזיוס.

מה ניתן לעשות כדי לסייע בהסרת אמוניה מהמים?

לבצע בדיקות מים

האמוניה במים אינה נראית לעין; לכן, חשוב מאוד לבדוק את המים על בסיס קבוע באמצעות ערכת בדיקה. הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא לבדוק בזמן החלפת המים בתחזוקה השוטפת. במקרה של עלייה או ירידה של הערכים העיקריים של המים נזדקק לתשומת לב מיידית אך זהירה. (להרחבה ראה מאמר בדיקות ערכי המים )

להשתמש במנטרל אמוניה

תכשירים להסרת אמוניה מהמים מנטרלים את האמוניה ומונעים ביעילות את כל הבעיות הנפוצות הקשורות ברמות האמוניה הגבוהות.

להנמיך את הטמפרטורה

כפי שלמדנו ככל שהטמפרטורה תהיה נמוכה יותר האמוניה תהיה רעילה פחות לכן נשתדל להנמיך את הטמפרטורה עד כמה שניתן לפי סוגי הדגים במים. בסיום הטיפול ולאחר בדיקת מים שתהיה נקיה מאמוניה ניתן להחזיר את הטמפרטורה לכשהיתה.

לעזור למערכת הביולוגית

ניתן להוסיף משטחים מיוחדים, אשר נקראים מדיות ביולוגיות, עליהן מתרבות מושבות של חיידקים. חיידקים אלו מסייעים לפרק ולנטרל את הרעלים השונים הם הופכים את האמוניה והניטריט לחומר אחר, ניטראט שנחשב רעיל פחות ובכך, שומרים את איכות המים ברמה סבירה. (להרחבה ראה מאמר בקטריה).
מאמר קודם שיעור מספר 1 - מבוא לכימיה של המים
מאמר הבא שיעור מספר 3 - ניטריט NO2

הרשמה חינם לאקדמיה

אנו נשלח לך דוא"ל אחד בשבוע, עמוס בחדשות האחרונות בתחום, מדריכים חדשים, הצעות מדהימות וכל מיני דברים טובים

השוואת מוצרים

{"one"=>"בחירת 2 או 3 פריטים להשוואה", "other"=>"פריטים נבחרו"}

בחירת מוצר ראשון להשוואה

בחירת מוצר שני להשוואה

בחירת מוצר שלישי להשוואה

השוואה