דילוג
תאורה באקווריום

תאורה באקווריום

תפקיד התאורה באקווריום הינו מעל לכל, הבטחת תהליך הפוטוסינתזה באקווריומים בהם יש צמחיה, מה שישפיע על איכות המים ועל איכות חיי הדגים. מלבד זאת, התאורה עשויה להשפיע על צבעם של הדגים עצמם ומשמשת כמובן גם לטובת אפקטים וויזואליים שונים.

תפקיד גופי התאורה באקווריום:

מעל לכל, הבטחת תהליך הפוטוסינתזה באקווריומים בהם יש צמחיה, מה שישפיע על איכות המים ועל איכות חיי הדגים. מלבד זאת, התאורה עשויה להשפיע על צבעם של הדגים עצמם ומשמשת כמובן גם לטובת אפקטים וויזואליים שונים.

עוצמת האור המומלצת:

תלויה בסוג הצמח, כאשר ישנם צמחים אשר זקוקים לעוצמה גבוהה ואחרים לעוצמה נמוכה. מומלץ ליצור אקווריום עם עוצמת תאורה גבוהה ולהתאים אליו גם צמחים שדורשים עוצמה נמוכה, במידת הצורך (על ידי הסתרתם). עוצמת האור נמדדת על ידי וואט לליטר, כאשר עוצמה נמוכה היא עד חצי ואט לליטר (מתאימה לאקווריומי לואו טק), ועוצמה גבוהה מאוד - 2 וואט לליטר ולמעלה מזה (תתאים כמובן לאקווריום הייטק).

משך זמן פעולת התאורה בכל יום:

המומחים ממליצים על הדלקת התאורה למשך שש עד 10 שעות ביממה, כאשר חשוב לקחת בחשבון בעניין זה גם את מידת החשיפה של האקווריום לאור טבעי. ככלל, מומלץ שלא למקם את האקווריום במקום בו הוא ייחשף לשמש ישירה למשך זמן רב מידי.

צבע האור שמתאים לאקווריום:

גופי התאורה מגיעים בצבעי צהוב (הלוגן), לבן (פלורוסנט) ולעיתים גם כחול (או גוון כחלחל). ההמלצה היא לרוב על שימוש באור לבן, אשר נחשב גם לחסכוני יותר ופחות מחמם.

חיסכון באנרגיה:

כיום, ישנם לא מעט גופי תאורה אשר מציעים חיסכון באנרגיה, כלומר - הפקת עוצמות אור גבוהות תוך שימוש בכמה שפחות חשמל, כאשר גם שימוש ברפלקטור יסייע גם הוא לעניין.

דברים נוספים שיש לקחת בחשבון:

חשוב לזכור כי האור באקווריום מפיק גם חום, כמובן. יש לוודא כי השימוש בתאורה לא מחמם את המים יתר על המידה ואם כן - להחליף את גוף התאורה או להפחית את רמת השימוש בתאורה. עניין נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא תהליך מוגבר של פוטוסינתזה, אשר מביא להצמחת אצות במים בקצב גבוה מהרצוי. לכן, זמן השימוש בתאורה המלאכותית מוגבל לכמה שעות בכל יום (כפי שציינו קודם לכן) ולכן, חשוב לעקוב כל העת על קצב צמיחת האצות במים.

מאמר קודם טיפים לאקווריום בריא
מאמר הבא בקטריה

הרשמה חינם לאקדמיה

אנו נשלח לך דוא"ל אחד בשבוע, עמוס בחדשות האחרונות בתחום, מדריכים חדשים, הצעות מדהימות וכל מיני דברים טובים

השוואת מוצרים

{"one"=>"בחירת 2 או 3 פריטים להשוואה", "other"=>"פריטים נבחרו"}

בחירת מוצר ראשון להשוואה

בחירת מוצר שני להשוואה

בחירת מוצר שלישי להשוואה

השוואה