דילוג
תחזוקה בשלוש צעדים

תחזוקה בשלוש צעדים

ניתן למנוע בעיות רבות וזמן יקר על ידי תחזוקה של שלוש צעדים פשוטים פעם בשבועים. הגורם החשוב ביותר הוא אקווריום יציב. כל עוד הכל פועל כראוי והדגים בריאים, אין צורך בשינוי משמעותי.

צעד ראשון - החלפת מים

חלק מרכזי בתחזוקת האקווריום הוא החלפת המים, אשר מומלץ לבצע כל שבועיים, ברוב המקרים כ- 15%-10% מהנפח של האקווריום. השיטה הטובה ביותר היא להחליף את המים באמצעות שאיבת החצץ, (להרחבה ראה שיעור מספר 13- שאיבות רפש ) דבר זה יוציא מזונות שלא נאכלו ושאריות אחרות מהקרקעית. לחלופין ניתן להשתמש במפרק רפש ביולוגי.

רוב מי הברז מכילים כלור או כלוראמין. כלור יוצא מהמים די מהר (בתוך עשרים וארבע שעות). כלוראמין (כלוראמין = כלור + אמוניה) לא יוצא לעולם. שימוש במרכך מים אנטי כלור ינטרל את הכלור והכלוראמין מיידית. את האמוניה ניתן לפרק מהאקווריום באמצעות תרכיז בקטריות חיוביות. ערכים אחרים של מים עשויים להיות במי הברז כמו פוספטים, ברזל ומתכות כבדות אחרות.

מי אוסמוזה מסוננים צריכים גם להיות נבדקים על בסיס קבוע כחלק משגרת תחזוקת האקווריום. מסנן RO עלול להינזק או לדרוש תחלופה לפי תאריך התפוגה.

צעד שני - בדיקת הכימיה של המים

הכימיה של מים אינה נראית לעין; לכן, חשוב מאוד לבדוק את המים באקווריום על בסיס קבוע באמצעות ערכת בדיקה לאקווריום. הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא לבדוק בזמן החלפת המים בתחזוקה השוטפת. הערכים החיוניים לבדיקה הם NO2, NO3, PH, KH (ומליחות עבור מים מלוחים).

במקרה של עלייה או ירידה של הערכים העיקריים של המים באקווריום נזדקק לתשומת לב מיידית אך זהירה. כדי לגלות עוד על הכימיה של המים ראה מאמר בדיקות ערכי המים באקווריום הביתי

צעד שלישי - ניקוי מערכת הסינון

התפקוד נכון של המסנן באקווריום הוא קריטי. תוספי סינון ( צמר פרלון, ופחם פעיל ) יש להחליף לפחות כל ארבעה שבועות. אקווריום עם עומס דגים גבוה יצטרך תחלופה בתקופות קצרות יותר. שימו לב בעת ניקוי המסנן פעם בחודש אל תשטפו את המצע הביולוגי אלא באמצעות מים מהאקווריום.

סיכום - תחזוקה מומלצת לאקווריום

יום יומי
וודאו שהציוד פועל כראוי.
צפו בדגים במהלך האכלה. שינויים התנהגותיים הם אינדיקציה טובה לבעיה פוטנציאלית. (להרחבה ראה כימיה של המים - שיעור מספר 7 - איך לזהות שהאקווריום יצא מאיזון? )
פעם שבועיים
בדקו את המים - הערכים החיוניים לבדיקה הם NO2, NO3, PH, KH (להרחבה ראה קורס אונליין בנושא כימיה של המים )
החלפת 10-15% של המים.
החליפו מסננים - פחם פעיל, צמר פרלון ותוספים אחרים.
בדוקו את תאריכי התפוגה המודפסים על הבקבוקים של התכשירים למים שאתם משתמשים. לעולם אל תשתמשו לאחר התאריך המוטבע.

מאמר קודם ניקוי מסנן חיצוני
מאמר הבא כללים לאקווריום צלול

הרשמה חינם לאקדמיה

אנו נשלח לך דוא"ל אחד בשבוע, עמוס בחדשות האחרונות בתחום, מדריכים חדשים, הצעות מדהימות וכל מיני דברים טובים

השוואת מוצרים

{"one"=>"בחירת 2 או 3 פריטים להשוואה", "other"=>"פריטים נבחרו"}

בחירת מוצר ראשון להשוואה

בחירת מוצר שני להשוואה

בחירת מוצר שלישי להשוואה

השוואה