קורס כימיה של המים

 
 

אנחנו שמחים להציג לכם קורס אונליין מקצועי ומקיף בנושא כימיה של המים. את הקורס העברנו למאות חובבים ברחבי הארץ במסגרת " האקדמיה לדגי נוי " ואנחנו מעניקים אותו ללא עלות לעוקבים שלנו. הירשמו עכשיו לאקדמיה וקבלו גישה מלאה לכל הקורסים וההרצאות - מספר המקומות מוגבל - הזדרזו להירשם. 

 

הירשמו עכשיו לאקדמיה לדגי נוי - ההרשמה חינם! 

 

 
סינון לפי מחיר
קורס אונליין למתקדמים כימיה של המים - שיעור מספר 1 - מבוא
בכדי להבין מהי הכימיה של המים ראשית צריך להבין שהמים הם מערכת ביולוגית בעלת איזון עדין, אשר חייבת להישמר בכדי לאפשר חיים איכותיים ובריאים עבור הדגים. לא אחת, נוכל להבחין בבעיה במים בקלות, בין אם כאשר הדגים אינם פעילים כבעבר לא אוכלים כראוי, סובלים ממצוקה נשימתית ועוד.
כימיה של המים - שיעור מספר 2 - אָמוֹנְיָה
monia אָמוֹנְיָה היא תרכובת של חנקן ומימן ונוסחתה הכימית היא NH3, כלומר- אטום אחד של חנקן ושלושה אטומי מימן.
 
כימיה של המים - שיעור מספר 3 - ניטריט (NO2)
ניטריט, או יון החנקית, הוא תרכובת שסימנה NO2. הוא נמצא במי האקווריום כתוצר של חמצון האמוניה או המרתה על ידי 'חיידקים טובים' שנמצאים במים. אותם חיידקים, שנקראים ניטרוסומונס משתתפים במחזור החנקן באקווריום, וכך למעשה לוקחים חלק בנטרול רעילותה הגבוהה של האמוניה.
כימיה של המים - שיעור מספר 4 - ניטראט NO3
ניטראט ( בעברית: חַנְקָה ) הוא הרעל האחרון במחזור החנקן, נוסחתו הכימית היא NO3. בריכוז גבוהה במים פגיעתו בדגי הנוי מתבטאת ברבייה לא תקינה, בשיבוש תהליכי גדילה והתפתחות, ומצב כללי ירוד של דגי הנוי באקווריום. 
כימיה של המים - שיעור מספר 5 - קשיות מים GH - KH -
להלן מוצעת סקירה מקצועית של ערכי מים חשובים באקווריום שלנו. ערכי המים צריכים להיות מאוזנים על מנת שהדגים באקווריום שלנו יהיו בריאים. חוסר איזון יכול לגרום לבעיות נפוצות כגון התפרצות אצות הנגרמת מרמה גבוהה של חנקן במים, חוסר חמצן, תמותת דגים ובעיות רבות אחרות.
 
כימיה של המים - שיעור מספר 6 - פוספט PO4
פוספט (PO4) הוא יון המכיל אטום זרחן אחד וארבעה אטומי חמצן וממלא תפקיד חשוב בביולוגיה של האקווריום שלך.
כימיה של המים - שיעור מספר 7 - איך לזהות שהאקווריום יצא מאיזון
האם אי פעם הסתכלתם על האקווריום שלכם והבחנתם שרמות החומציות (PH) נמוכות, או שהניטריט (NO2) עלה במשך הלילה? לא סביר!  את הדברים האלה אי אפשר לראות. יש צורך בבדיקות כדי לקבוע את הרמה של הערכים האלו. 
 
אך עם זאת, ההתנהגות של הדגים באקווריום שלנו יכולה לתת לנו אינדיקציה מוקדמת שמשהו באקווריום שלנו הוא מחוץ לאיזון. 
כימיה של המים - שיעור מספר 8 - כלור (CL)
כלור הוא יסוד כימי שסמלו הכימי CL ומספרו האטומי 17. מבחינות רבות הכלור הוא האויב הגדול ביותר של מגדלי הדגים, ושל כל שוכני האקווריום. ממש כמו לבני האדם, הכלור נחשב רעיל גם לבעלי החיים - אלו שמתחת לפני המים ואלו שמעליהם. ריכוז גבוה של כלור במים, אם כן, יכול לגרום למותם של הדגים שבו במהירות רבה. העובדה שמדובר במיכל מים סגור, שהמים בו לא מתחלפים באופן טבעי, רק מגבירה את הסכנה.
כימיה של המים - שיעור מספר 9 - מגנזיום (MG)
מגנזיום (Magnesium) הוא יסוד כימי מסדרת המתכות שסמלו הכימי Mg ומספרו האטומי 12. הוא 'משתתף' בתהליכים רבים בגוף האדם (סביבות 300 תהליכים שונים) – אך הוא חשוב וחיוני לכל בעלי החיים כמעט, כולל לדגים. עיקר חשיבותו היא בבניית השלד והעצמות וחיזוקם.