קורס אונליין למתקדמים מחלות דגים - שיעור מספר 1 - סקירה כללית

מחלות הן חלק בלתי נפרד מחיינו על פני כדור הארץ. כל בעלי החיים סובלים ממחלות, בין אם על פני היבשה או במים. ישנן כיום עשרות רבות של מחלות דגים הידועות לאדם, ביניהן כאלו שמאפיינות סוגים מסוימים של דגים ואחרות שנפוצות בקרב זנים מסוימים.
 
גם דגי האקווריום הביתי יכולים לסבול ממחלות כאלו ואחרות ובתור מגדלים, חשוב שתהיו מודעים לכך היטב.

 
כאשר דג חולה, רוב הסיכויים שנשים לב לכך בשלב כזה או אחר באמצעות מעקב אחרי תנועת הדגים באקווריום. (להרחבה על  זיהוי מוקדם של מחלות דגים ראה מאמר ( איך לזהות שהאקווריום יצא מאיזון ) הסימפטומים הנפוצים של מרבית סוגי המחלות הם חוסר תיאבון, תנועתיות מועטת, חוסר מרץ ומראה 'מדוכא'. למעשה, יש להבין כי ברוב המקרים הסיבה לפרוץ המחלה היא בדיוק זו - הרגשתו של הדג בעקבות תנאי המחייה בהם הוא נמצא.
 
 
יש לצאת מתוך הנחה כי בגופו של כל דג נמצאת מחלה כלשהי, כאשר כל עוד הדג בריא, היא נמצאת למעשה במצב רדום. תנאים מסוימים שייווצרו בגופו של הדג יגרמו להתפרצותה, כאשר דיכאון או סטרס הם הגורמים העיקריים לכך. אלו יכולים להתפתח, כאמור, בעיקר בעקבות תנאי מחייה ירודים: מים שאינם נקיים, מרחב מוגבל, מחסור בפינות מסתור, חילופי טמפרטורות קיצוניים ועוד. ( להרחבה ראה מאמר טיפים לאקווריום בריא )
 
 
דג חולה לא מהווה, לרוב, בעיה גדולה בפני עצמו. ישנן כיום לא מעט תרופות לדגים שמאפשרות למגר מחלות ביעילות ועובדה היא שדווקא דגי האקווריום אינם נוטים לחלות בתדירות גבוהה. הבעיה טמונה בכושר ההדבקה של הדג החולה. זה עלול הדביק כמעט מייד דגים אשר שוחים בסמוך אליו ומהר מאוד - גם את כל שוכני האקווריום. לכן, לאיתור המחלה בשלב מוקדם ולטיפול בה יש חשיבות רבה.
 
 
כאמור, ישנן מחלות אשר מאפיינות סוגים מסוימים של דגים ואחרות אשר קשורות לגנטיקה של הדג. לכן, לא תמיד ניתן למנוע את הופעת המחלות, אך בהחלט אפשר להתכונן אליהן, ללמוד את מאפייניהם ולהבין כיצד למגר אותן, כדי להבטיח תוחלת חיים ארוכה לדגים. אמנם מחלות רבות קשות מעט לזיהוי עבור מי שאינו מנוסה מספיק בגידול דגים, אך ערנות ומעקב יומיומי אחר מצב הדגים יספיקו כדי לאתר מצבים כאלו ולטפל בהם בהקדם.
 
 
המחלות הנפוצות ביותר בקרב דגי נוי:
• פונגוס (פה או סנפיר)
• לימפוציטים
• נקודות לבנות
• ריקבון סנפירים
• דרופסי (מחלת כליות)
• מחלת הקטיפה
• אקסמיטה
• מיימת
 
 
 
 
 
הירשמו עכשיו לאקדמיה וקבלו גישה מלאה לכל הקורסים וההרצאות

כל הקורסים וההרצאות מועברים ללא עלות !

מספר המקומות מוגבל - הזדרזו להירשם