ציקלידים

דגי הציקליד מהווים את אחת ממשפחות הדגים הגדולות בעולם. על פי ההערכות, מונה משפחה זו כמה אלפי מינים, אשר חלקם לא מזוהים ואף טרם התגלו לאדם. בעברית, ציקלידים קרויים אמנוניים וביניהם נמצא גם אחד הדגים המפורסמים בישראל ובעולם, האמנון, או המוּשט. משפחת הציקלידים מהווה חלק מסדרת הדגים הדקראים, שהיא בפני עצמה אחת הגדולות בעולם המים.

נהוג לחלק את הציקלידים לכמה קבוצות, כששלוש מתוכן נחשבות לגדולות ביותר:
  • ציקלידים אפריקאיים (אשר גדלים, בהתאם לשמם, באגמי מים מתוקים באפריקה)
  • דגי ציקליד אמריקאיים (שגדלים לכל אורכה של יבשת אמריקה)
  • ציקלידים ננסיים, שגדלים במקומות שונים ברחבי העולם ומגיעים לרוב עד גודל של 12 ס"מ בלבד.
 
קשה להצביע על נתונים ספציפיים המשותפים לכלל הציקלידים, אך בהחלט ניתן למצוא מאפיינים דומים בתוך הקבוצות השונות. כך, דגי ציקליד אפריקאיים יסתדרו היטב רק עם ציקלידים אשר מגיעים מאותו אגם בו הם נולדו; ציקלידים אמריקאיים הם דגים גדולים ואגרסיביים למדי, שזקוקים למרחב מחייה גדול; הננסיים נחשבים לרגועים מאוד, אך גם עבורם יש להקצות שטח גדול יחסית, למרות היותם קטנים למדי.
 
הפופולאריות הרבה של דגי הציקליד נובעת בעיקר מהססגוניות שלהם ועושר הצבעים שהם מביאים עימם אל האקווריום. בכל אחת מהקבוצות שהזכרנו כאן ישנם תתי סוגים של ציקלידים אשר מבחינה חיצונית אין ביניהם כמעט כל קשר, וזה מה שהופך את המקום בו הם גדלים למגוון ועשיר כל כך.עם זאת, חשוב לזכור כי הציקלידים אינם קבוצה הומוגנית וכי לסוגים שונים של דגים יש להתאים סביבה מסוימת, שונה לגמרי מזו שידרוש 'בן משפחה' אחר. לכן, מומלץ מאוד להתייעץ עם מומחי דגים, כמו אלו שעומדים לרשותכם בחנויות רשת בית הובי, לפני כל קנייה של דגי ציקלידים שבגידולם טרם התנסיתם.
 
 
הירשמו עכשיו לאקדמיה וקבלו גישה מלאה לכל הקורסים וההרצאות

כל הקורסים וההרצאות מועברים ללא עלות !

מספר המקומות מוגבל - הזדרזו להירשם