דמסוני

 
שמות נוספים: מבונה ננסית.
משפחה: ציקלידיים מקבוצת המבונות.
אורך: עד 10 ס"מ בשבי.
נפוץ ב: אגם מלאווי.
סביבה טבעית: מים מתוקים, סביבה סלעית.
נפח אקווריום מומלץ: 200 ליטרים לפחות.

רבים מדגי הציקליד הם דגים יפים במיוחד ומושכים את העין, אך נדמה כי דגי דמסוני הם היפים מכולם. צבעם הכחול העז, בו משתלבים גם פסי אורך בהירים יותר, הופכים את הדגים הננסיים הללו למבוקשים במיוחד. בישראל עצמה ישנן בריכות רבות לגידול דגי דמסוני, אשר פשוט 'נחטפים' מהחנויות.
 
דגי הדמסוני חיים בטבע בשלושה מקומות: סלעי פומבו וסלעי נדומבי שבאגם מלאווי האפריקאי, וכן נהר רוהוהו אשר נחשב למקור המים העיקרי של האגם. הם רגילים לסביבה פתוחה וסלעית ולכן חשוב לשכנם באקווריום מסולע מאוד, שופע מקומות מסתור ובעל נפח רב, במיוחד יחסית לגודל גופם.
 
למרות שלעיתים יתנהג הדג אחרת בטבע, הוא נחשב באקווריום כדג תוקפני מאוד, הן כלפי דגים אחרים ובעיקר כלפי בני מינו - וזאת למרות גודלו המזערי. קבוצות של שמונה פרטים ומעלה שישוכנו יחד באקווריום, יפחיתו את מידת האגרסיביות של כל דמסוני. כמו כן, מומלץ לשכן באקווריום שלוש נקבות על כל זכר.
 
בצעירותו, דג הדמסוני ניזון מארטמיות וממזון צמחי (רצוי בצורת דפים מרוסקים). כשהוא מתבגר, עובר הדמסוני למזון צמחוני בלבד, אשר רצוי שיכלול אצות - ספירולינה - ירקות ועשב ים. עם זאת, הדמסוני צפוי לאכול כל מזון שיקרה בדרכו.
 
 
הירשמו עכשיו לאקדמיה וקבלו גישה מלאה לכל הקורסים וההרצאות

כל הקורסים וההרצאות מועברים ללא עלות !

מספר המקומות מוגבל - הזדרזו להירשם