דגים וילדים - גידול דגים והשפעתו על בעיות קשב וריכוז בילדים

גידול חיית מחמד בבית מבטיח יתרונות רבים עבור כל אדם. בגיל צעיר מקבל עניין זה משנה תוקף: ילדים שמגדלים חיות מחמד לומדים על הדרך בה בעלי חיים גדלים, על סביבת הגידול הטבעית שלהם ועל האחריות שבשמירה על בעל החיים.  היבט נוסף נוגע לבעיות קשב וריכוז: אקווריום דגים ביתי יכול לסייע רבות בשיפור הריכוז והתנהגות הילד.
 
השגת שקט בחייו של הילד

עצם הכנסת האקווריום לבית, משנה לחלוטין את גישתו של הילד לסביבתו. שיתופו בתהליך גידול הדגים הופכת אותו לאחראי ולממוקד יותר - מה שבוודאי יתרום גם לריכוז שלו. אך לגידול הדגים יש השפעה מרחיקת לכת הרבה יותר: הם מסייעים ליצירת ארגון ולהשגת שקט בחייו של הילד.


שיפור הריכוז של הילד

גידול הדגים יכול להיות תהליך שיכניס סדר לחיי הילד, מה שבתורו עשוי לתרום לצמצום בעיות הקשב והריכוז מהן הוא סובל. הרגלת הילד לסדר יום קבוע בו, לדוגמה, הוא מאכיל את הדגים בבוקר לפני בית הספר ובערב לפני השינה, יתרום רבות לשיפור הריכוז שלו ויציב בחייו עוגנים יציבים החשובים לו כל כך.


סדר וארגון

מפתיע לגלות, אך גם בניית אקווריום 'מאפס' יכולה לסייע לילד: תוכלו, כהורים, לשתף אותו בשיקולים לגבי סוג הדגים, הפריטים שיוכנסו לאקווריום, התאורה שתהיה בו ואף גודלו של המכל. בתהליך הבנייה הזה, הילד מרגיש שותף מלא וכך הופך גם בעיני עצמו לבוגר ולאחראי יותר. אקווריומים, כידוע, נבנים בשלבים, בתהליך שאורך מספר ימים (ואף מספר שבועות לעתים) - מה שעשוי גם כן ליצור סדר וארגון בחייו של הילד.  


קל ונוח לגידול

מעל לכול, אקווריום בבית יכניס שקט לחיי הילד ויהפוך אותו לרגוע יותר. מחקרים שונים הוכיחו כי גידול חיות מחמד תורם לילדים עם הפרעות קשב וריכוז ואף לילדים עם צרכים מיוחדים. דג, בהיותו חיה נקייה וקלה יחסית לגידול, יכול להיות פתרון מושלם לכל משפחה.