הדגים והנפש - על תרומת דגי נוי לרוגע, לשלווה ולתרפיה

לכל אחד מאיתנו יש רגעים לחוצים, מטרידים וחסרי מנוחה. יש כאלו שחווים זאת אחת לחודש, אחרים אחת לשבוע וכאלו שמתמודדים עם ההרגשה הזו, לצערם, גם מדי יום. לכולם משותף דבר אחד: תמיד יהיה משהו מסוים שירגיע אותם, שיחזיר אליהם את השלווה.
עבור רבים, תרופת ההרגעה האולטימטיבית הזו היא אקווריום שופע דגים.
להסתכל - ולהיסחף אל עולם שכולו טוב
אולי זה השקט המופתי, אולי התנועות האלגנטיות והאיטיוֹת ואולי ההרמוניה המושלמת בין כל שוכני האקווריום. כך או כך, רבים מאיתנו יירגעו וישקטו לזמן ממושך רק מצפייה באקווריום ובהתרחשויות בו. לא לחינם הפכו האקווריומים לפריט עיצובי מבוקש בשנים האחרונות: השקט והנעימוּת שהם מציעים הופכת אותם מתאימים לכל חלל.
אפשר לראות בזה מעין היפנוזה מלאת הנאה: האדם מביט אל האקווריום, עוקב אחר תנועת הדגים, נמשך אל עולמם חסר הדאגות ונרגע. אט אט חוזרת הנשימה לקצב הסדיר שלה, הדופק מתייצב ואגלי הזיעה נעלמים. לפתע, אותו אדם נמצא במקום משלו, בו נמצאים רק הוא והדגים שלו.
אפשר לחוש באפקט המרגיע הזה גם במצבים אחרים, אשר גם הם קשורים לדגים כמובן: רביצה חסרת מעש על חוף הים, דיג ורגוע בסירה וכדומה. גם במקרים הללו, ממש כמו בצפייה באקווריום הדגים, הטבע הוא שעושה את ההבדל. השקט, תנועת הגלים והרעש שהם משמיעים, האדווֹת הקלות המופיעות על פני המים והרוח הנעימה - כל אלו ידועים כאמצעים להרגעת הנפש והמחשבה.
לאקווריום ישנה השפעה על כל אדם, בכל גיל ובכל מצב. ילדים קטנים, גם ה'מופרעים' שבהם, יכולים לשבת מולו שעות ללא תזוזה; אנשי בית מסוגרים יאמצו בשמחה לחיקם את פיסת הטבע המרגיעה הזו; אנשי עסקים, גם בעיצומו של יום מפרך, יעצרו ויתבוננו בדגים כבני אדם שאין כל דאגה בראשם. האקווריום המעוצב הוא תוספת נפלאה לכל חלל, פריט בעל השפעה מדהימה על סביבתו.