אקווריום

 

בבית ההובי - יש מגוון אקווריומים למכירה במגוון גדלים וסגנונות. האקווריומים שלנו זמינים כך שתוכלו לשלב אותם עם עיצוב הבית. אנו עובדים עם האקווריומים של המותגים המובילים ובעולם מספקים עבורכם את כל הציוד הנדרש להקמת ממלכת דגי נוי מושלמת. יש לכם שאלה איזה אקווריום למכירה יתאים לכם?

 

תנו לנו לעזור לכם למצוא את מה שאתם צריכים – מדריך להקמת אקווריום ב 4 צעדים פשוטים >>

 
גאוול Juwelאקווריום 70 ליטר JUWEL Primo_LED 70
אורך: 61 רוחב: 31 גובה:44 
תאורה: LED 1x8 W
נפח: 70 ליטר 
1695 ₪
גאוול Juwelאקווריום למכירה דגם  JUWEL RIO 125 + שולחן
אורך: 81 רוחב: 36 גובה:50 
תאורה: LED 2x14 W
נפח: 125 ליטר
2690 ₪
גאוול Juwelאקווריומים למכירה סדרת JUWEL
אורך: 101 רוחב: 41 גובה:50 
תאורה: Juwel LED 2x23 W
נפח: 180 ליטר
3295 ₪
גאוול Juwel אקווריום קלאסי + שולחן JUWEL RIO 240
אורך: 121 רוחב: 41 גובה:55
תאורה:Juwel LED 2x29 W
נפח: 240 ליטר
4250 ₪
גאוול Juwelאקווריום למכירה עם שולחן JUWEL RIO 350
אורך: 121 רוחב: 51 גובה:66
תאורה: Juwel LED 2x29 W
נפח: 350 ליטר
5960 ₪
גאוול Juwel אקווריום קלאסי + שולחן JUWEL RIO 450
אורך: 151 רוחב: 51 גובה:66
תאורה: Juwel LED 2x31 W
נפח: 450 ליטר
7751 ₪
גאוול Juwelאקווריום למכירה + שולחן JUWEL LIDO 120
אורך: 61 רוחב: 41 גובה:58 
תאורה: Juwel LED 2x12 W
נפח: 120 ליטר
2688 ₪
גאוול Juwel אקווריום קוביה + שולחן JUWEL_LIDO 200
אורך: 71 רוחב: 51 גובה:65 
תאורה: Juwel LED 2x14 W
נפח: 200 ליטר
3790 ₪
גאוול Juwel אקווריום פינתי + שולחן JUWEL_TRIGON 190
אורך: 99 רוחב: 70 גובה:60 
תאורה: Juwel LED 2x14 W
נפח: 190 ליטר
4714 ₪
גאוול Juwelאקווריום פינתי למכירה כולל שולחן  JUWEL TRIGON 350
אורך: 123 רוחב: 87 גובה:65 
תאורה: Juwel LED 2x23 W
נפח: 350 ליטר
8616 ₪
 
 

 

 

 

קורס אונליין למתחילים - הקמת אקווריום ב- 4 צעדים:
אקווריום הדגים הטרופי - אקווריום מים מתוקים בטמפרטורה קבועה - הוא הנפוץ ביותר כיום לגידול ביתי. עניין זה נובע מכמה סיבות: המבחר הגדול ביותר של דגי הנוי אשר עומדים לרשות המגדל, לצד הקלות והפשטות היחסית שבאחזקת אקווריום דגים טרופי.

ועדיין, כדי להקים אקווריום מסוג זה יש צורך בידע מוקדם. אמנם לא מדובר במשימה קשה, אך אי אפשר לגשת לעניין סתם כך. אקווריום דגים טרופי מורכב מכמה מערכות נפרדות: המים, הדגים, הצמחייה והתוספות השונות. מערכות אלו משתלבות יחדיו ויוצרות איזון עדין ומדויק, אשר יוצר את אותה סביבה טבעית וייחודית לה רגילים הדגים. אל המערכות הללו מצטרפים מספר מכשירים אשר מסייעים ליצירת התנאים המושלמים עבור דגי הנוי ושומרים על יציבות המערכת האקולוגית שנוצרה באקווריום: פילטר (מסנן), משאבת אוויר, תאורה ועוד.

אקווריום איכותי הוא אקווריום אשר מדמה בצורה הטובה ביותר את סביבת המחייה הטבעית של הדגים.
 


צעד ראשון: קביעת אופיו של האקווריום

אופיו של האקווריום נוגע לנתונים כמו גודלו, נפחו, צורתו, מיקומו בבית ועוד. לכל אלו יש להקדיש תשומת לב, כפי שנפרט כאן:

נפח האקווריום: נפח האקווריום נקבע על פי כמות המים שהוא מסוגל להכיל. אקווריום ממוצע יהיה בנפח של כ-80 ליטרים ומעט יותר מזה, ואקווריום גדול יהיה בנפח של מעל 250 ליטר. היום ישנם גם 'ננו-אקווריומים', שיכולים להגיע בנפח של עשרה ליטרים בלבד. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אקווריום בינוני-גדול יהיה דווקא הנוח יותר לתחזוק, משום שטמפרטורת המים שתהיה בו והאיזון הביולוגי שבו יושפעו פחות בנפחים גדולים.

זכרו כי נפח האקווריום מחושב על פי המכפלה הבאה: אורך X גובה X רוחב = נפח.

מיקום האקווריום: רבים מהמגדלים המתחילים לא מייחסים לכך חשיבות ובהמשך הם מגלים עד כמה מדובר בעניין מהותי. את האקווריום יש למקם בנקודה מרוחקת מפתחי דלתות, חלונות ובעיקר שמש ישירה, שתשפיע מאוד על מצב המים, הטמפרטורה שלהם והרכבם. מומלץ למקם את האקווריום בגובה של כ-70 ס"מ מהרצפה, בכדי לאפשר צפייה בו בקלות גם במצב ישיבה. חשוב לזכור כי הזזת האקווריום לאחר מילויו תהיה קשה יחסית ולכן לבחירת המקום מראש יש חשיבות רבה עוד יותר.

צורת האקווריום:  כיום, האקווריומים מגיעים בשלל צורות ודגמים, ברמת גימור גבוהה מאוד ובשלל צבעים דבר שמבטיח לנו התאמה מלאה של האקווריום בבית או במשרד. להלן סוגי האקווריומים הנפוצים ביותר:

אקווריום קלאסי: (הצורה המלבנית), בצורת בנייה זו משתמשים ב- 5 חלקי זכוכית: חזית, גב, דופן ימין ושמאל וזכוכית בקרקעית. החלקים מודבקים ביחד באמצעות סיליקון. בשיטה זו משתמשים עד היום כל בוני האקווריומים בארץ ובעולם.

אקווריום פינתי: אקווריום זה בנוי בצורת משולש ומומלץ לניצול מקסימאלי של פינות, כיום כל יצרני האקווריומים מייצרים את הזכוכית בצורה הקלאסית. חשוב לקחת בחשבון כי הפינה יכולה להיות מורכבת בכמה צורות בזווית חדה או כהה.

אקווריום קוביה: אקווריום זה בנוי בצורת בנייה זו גם משתמשים ב- 5 חלקי זכוכית בדומה לאקווריום הקלאסי רק שצורתו היא של קוביה ולא מלבנית.
 
לאחר שבחרנו את אופיו של האקווריום, יש להחליט בנושא עיצוב אקווריום - מה הוא יכיל וכיצד הוא ייראה. כאן, ובניגוד לפריטים אחרים בבית, לא מדובר בעניין אופנתי בלבד - להיפך: עיצובו של האקווריום ישפיע רבות על הדמיית הסביבה הטבעית של הדגים ולכן יש לו חלק חשוב בתהליך ההקמה.
 

צעד שני: עיצוב האקווריום

תאורה לאקווריום: חשוב לדעת שבאקווריום ללא צמחייה, התאורה מיועדת לשיפור מראה המים ולהבלטת צבעי הדגים בלבד. זאת ניתן להשיג באמצעות שילוב בין גוונים שונים בנורות כגון: לבן, כחול, ורוד, אדום, ירוק ועוד. זכרו כי הפעלת התאורה יותר משש שעות ביום או שימוש בנורות שאינן מיועדות לאקווריום יגרמו להתפתחות מזיקה של אצות וירוקת במים. לעומת זאת באקווריום צמחייה טבעית, לתאורה תפקיד חשוב מאוד בתור מי שמאפשרת את תהליך הפוטוסינתזה של הצמחים. חשוב שתאורה לאקווריום צמחייה תפעל לשעות קבועות (עד 10 שעות ביום. מומלץ לעשות זאת בעזרת 'שעון שבת'), כאשר החישוב הנכון לעוצמת האור הרצויה הוא כחצי וואט לכל ליטר מים. 

צמחייה: הצמחייה מהווה גם היא שחקן חשוב באקווריום. ישנה אפשרות להעמיד צמחייה מלאכותית בלבד, שתהווה חלק מהעיצוב של האקווריום אך תספק את מקומות המסתור הדרושים לדגים. אפשרות שנייה ואהובה יותר על מגדלי הדגים המנוסים היא העמדת אקווריום צמחייה של ממש - אקווריום שבו צמחים חיים, שמבצעים כאמור את תהליך הפוטוסינתזה, מסייעים לשמירת רמת חומציות מתאימה של המים, תורמים לאיכות המים ולאיכות חיי הדגים.

מצע האקווריום: כאמור, ניתן להקים אקווריום טרופי שבו יש מצע של קרקעית חולית, או מצע קרקעית המורכבת מאבני חצץ, חלוקי נחל, מצע דשן לצמחייה ועוד. גובה המצע צריך להיות עד חמשה ס"מ, אך כאשר נרצה להקים אקווריום עם צמחים חיים לשתילה גובה המצע יהיה שמונה ס"מ. גובה המצע באקווריום מחושב על פי המכפלה הבאה: אורך האקווריום כפול רוחב האקווריום  כפול 0.5 או לאקווריום עם צמחייה טבעית החישוב יהיהאורך האקווריום כפול רוחב האקווריום  כפול 0.8.
 
חשוב לדעת!
אבנים צבועות שאינן מיועדות לאקווריום יהיו רעילות מאוד לדגים ואין להשתמש בהן כלל.

סלעים לאקווריום: המסלעות תורמות רבות לדגי הנוי, במיוחד כאלו אשר רגילים לסביבה סלעית, ומוסיפות כמובן רבות למראה עיצוב האקווריום. עבור דגים הרגישים לקשיות המים, יש לבחור בסלעים שאינם משחררים חומרים אל המים. לא לשכוח כי סלעים הם גופים כבדים מאוד ולכן אין להשעינם על דפנות האקווריום. כמו כן, אין לעבור על יחס של 20% מערך המים במשקל הסלעים לאקווריום.

רקע לאקווריום: שכבה ייחודית אשר נצמדת לדופן האחורית של האקווריום מתוכו, בעלת תבליטים ושקעים, שתדמה עבור הדגים את הסביבה הטבעית בה חיו בטבע ותספק להם עוד מקומות מסתור. רקע תלת מימד לאקווריום הוא תוספת עיצובית נפלאה וטופוגרפיה אמיתית לדגי הנוי. את הרקע מדביקים באמצעות סיליקון. זכרו כי יש להשתמש רק בסיליקון לאקווריום אחרת הוא רעיל לדגים.

דקורציה לאקווריום: אביזרי דקורציה לאקווריום יכולים לשדרג אותו משמעותית, הן מבחינה ויזואלית והן מבחינת הסביבה אשר אנו יוצרים לדגי הנוי. בין המגוון הבלתי נגמר של הדקורציה ניתן למצוא דגמי ספינות טרופות, פיראטים, בתים, תיבות אוצר, כדים, גזעי עץ, אלמוגים, ועוד היד נטויה. זכרו כי אביזרי נוי שאינם מיועדים לאקווריום יהיו רעילים מאוד ואין להכניסם לאקווריום.

חשוב לדעת!
עיצוב אקווריום יכול להיות ההבדל בין מיכל מים פשוט וסטנדרטי לבין ממלכה ימית עשירה בפרטים, ממש כמו במעמקי האוקיאנוס. עיצוב אקווריום מוסיף המון למראה הכללי שלו ושל סביבתו ובאותה הזדמנות, גם תורם לאיכות חייהם של הדגים, שמרגישים 'כמו בבית'. לכן, מגדלים רבים משקיעים רבות ביצירת אקווריום מעוצב ומרשים, מה גם שכיום עיצוב אקווריום לבית הוא לא משימה קשה במיוחד, הודות למבחר העצום של פריטים מעוצבים ותוספות מעניינות. 
 
 
 
צעד שלישי: בחירת הציוד
 
הציוד הנלווה לאקווריום הוא זה שמבטיח את יצירת התנאים המתאימים עבור הדגים, ממש כמו בטבע: שמירה על חומציות מתאימה של המים, הקפדה על הטמפרטורה הדרושה, סינון יעיל של המים מפסלות ושאריות, ערבול המים והזנתם בכמות מספקת של חמצן. את כל אלו ניתן להשיג בעזרת הציוד הבא:

פילטר לאקווריום (מסנן) : מי האקווריום, שאינם נהנים מסירקולציה טבעית, נוטים עם הזמן לצבור לכלוך, שאריות ופסולת שיפגעו באיכות חיי הדגים. כדי למנוע זאת אפשר להחליף את המים בתדירות גבוהה - או לחבר פילטר לאקווריום, אשר יבצע סינון קבוע. פילטר פנימי לאקווריום פועל בתוך המים עצמם ואילו פילטר חיצוני לאקווריום נמצא בקרבתו ומשתמש בצינוריות לשאיבת המים ולהחזרתם. הפילטר מתפקד כסַנן חלקיקים וכן כמאזֵן בקטריאלי, שמאפשר חיים תקינים ובריאים באקווריום. בכל מסנן חייבים להתבצע שלושה סוגי סינון עיקריים: סינון מכאני, ביולוגי וכימי. המדיות המכאניות (הספוגים) תפקידן לנקות פיזית את הלכלוך המרחף במים. המדיות הביולוגיות  (מצע ביולוגי) תפקידן לשנות זרימות ולחצי מים בפילטר ולשמש מצע בקטריאלי חיובי. המדיות הכימיות (פחם פעיל) תפקידן לבטל חומרים כימים באקווריום ולהרחיק ריחות רעים וצבעים ממי האקווריום

משאבת אוויר לאקווריום: במקורות מים טבעיים, נמצא חמצן איכותי בשפע וברמה קבועה, אשר מאפשר לדגים לנשום ולחיות. באקווריום, מיכל אטום וסגור כמעט לגמרי, החמצן לא יכול להיווצר בעצמו ולכן יש להחדירו באופן מלאכותי - בעזרת משאבת אוויר לאקווריום. אותה משאבת אוויר מייצרת בועות חמצן שעוברות דרך צינורית, אל תוך האקווריום. כך, היא מספקת את כמות החמצן הנחוצה ללא הפסקה ומערבלת את המים באקווריום, כדי לפזר את החמצן בכל חלקיו.

גוף חימום לאקווריום: טמפרטורת המים באקווריום משפיעה על כמות החמצן במים, על קצב חילוף החומרים, על הפוטוסינתזה של הצמחים ועוד שלל גורמים הקשורים באיכות חיי הדג. סוגי דגים אשר מגיעים מאזורים טרופיים רגילים למים בטמפרטורה גבוהה יחסית (מעל 25 מעלות) ועבורם, חימום אקווריום הוא הכרח. גוף חימום לאקווריום מאפשר לחמם את המים לטמפרטורה הרצויה ולשמור על רמתה הקבועה בזכות וסת מתקדם. חשוב להתאים בין מידת ההספק של החמם לבין גודל האקווריום, בחישוב של 1 וואט לכל ליטר מים (לדוגמא: אקווריום 100 ליטר יצטרך מחמם מים של 100 וואט)
 


 צעד רביעי: בחירת הדגים והפעלת האקווריום
 
הגענו אל השלב המעשי והמרגש ביותר בהקמת האקווריום: בחירת זהותם של השוכנים בו. מלבד תנאי המים ויצירת התפאורה המתאימה ביותר, חשוב מאוד להתאים את הדגים לשכניהם. לכל סוג דג יש אופי משלו ולכן הוא לא יסתדר עם כל דג אחר שיוכנס לצידו. להלן תכונות האופי הכלליות שניתן למצוא בדגי נוי:

דגים אגרסיביים: דגים שיהיו תוקפניים כמעט כלפי כל דג אחר. לרוב אלו יהיו דגים טורפים. חשוב מאוד ליצור עבורם מרחב גדול מספיק ולשכן אותם רק עם דגים אגרסיביים כמוהם, אותם הם יימנעו לתקוף. כשמדובר בדגים טורפים, חשוב שלא לשכן לצידם את הדגים אשר נחשבים לטרף הטבעי שלהם. בין הדגים האגרסיביים ניתן למצוא: ארואנה, פאקו, אוסקר, תנין, ראש נחש, פיראנה ועוד.

דגים רגועים: אלו דגים שלא נוטים לתקוף דגים אחרים ואף לא נאבקים לרוב על הטריטוריה שלהם. דגים מסוג זה נחשבים נוחים במיוחד, ולכן חשוב לשכן לצידם דגים נוחים כמוהם. בין המינים הרגועים ניתן למצוא: דיסקוס , דגי ניאון, דנסוני, רמירז, גופי, מולי, סייפן, שוכני קרקעית ועוד.

דגים אגרסיביים לבני מינם: אלו דגים שיהיו לרוב שקטים ורגועים למדי, עד שייפגשו בדג בן מינם. מפגש זה, בעיקר בין זכר לזכר, עשויים להסתיים במותו של אחד הדגים ולכן חשוב להימנע ממפגש כזה. דג קרב , ציקלידים אפריקאים, דרום אמריקהבנוסף לכל אלו, ישנם זנים רבים של דגים אשר נחשבים מסוכנים לצאצאיהם ולכן בעת הריון יש להפרידם מבני אותו מין ואף לשכן את האם בתא השרצה מיוחד. בלי קשר לזה, מומלץ מאוד לכלול באקווריום גם דגים מנקים, שיתרמו לאיזון וישמרו על הניקיון עד רמה מסוימת.

הפעלת האקווריום : הצעד האחרון הוא הפעלת האקווריום, שנדמה אולי כמובן מאליו אך יש לו חשיבות עצומה. רבים לא יודעים זאת, אך לא ניתן להפעיל את האקווריום סתם כך ופשוט לתת לו 'לעשות את שלו'. כדי להבטיח את בריאות הדגים ושגשוגם לאורך זמן, חשוב לדעת כיצד להפעיל את האקווריום בפעם הראשונה.

1. אם כן, הבדיקה הראשונה תהיה ללא דגים באקווריום, כאשר יש מים בכמות מספקת וכל המערכות פועלות. כך ניתן לראות האם ישנה תקלה במערכת מסוימת, באמצעות ערכות בדיקה נוכל לדעת האם הכול עובד כשורה והאם נתוני המים - החומציות, הטמפרטורה ועוד - מתייצבים על הערכים הנכונים.  כמו כן, יש להוסיף למי האקווריום אנטי כלור שהינו תכשיר לטיפול במי האקווריום, אשר מנטרל כלור ותרכובות מתכתיות מהמים בצורה מיידית.  אליו חשוב להוסיף תרכיז בקטריות ל'אתחול' האקווריום - תרכיז אשר מכיל סוגים שונים של בקטריות, שתפקידן לפרק חיידקים מזיקים וכן אמוניה וניטראט. בכל מ"ל אחד של תמיסה כזו ישנן כמיליון בקטריות ידידותיות.

2. רק לאחר שבוצעו כל הצעדים הללו, ניתן להתחיל במלאכת הכנסת הדגים. כדאי להתחיל עם מספר דגים שנחשבים 'עמידים' וסתגלנים. אלו יהוו אומדן טוב לגבי מידת האיכות של המים והסביבה שנוצרה בו, ולמעשה יתחילו את תהליך ההתאמה של המים לדגים האחרים, על ידי פליטת הפחמן ויצירת האיזון המתאים. כעת יש לבצע בדיקות מים: אמוניה, וניטריט ולוודא שהבדיקות יהיו תקינות (0 במדדים). במידה והמדדים לא תקינים ניתן להוסיף עוד תרכיז בקטריה עד לקבלת בדיקה תקינה.

3. לאחר מכן, אפשר להכניס בהדרגה את יתר הדגים. אכלוס הדרגתי הוא ערובה להצלחת התהליך - רבים מהמגדלים נאלצו למשות מהמים לא מעט דגים, משום שהכניסו כמות גדולה מידי בזמן קצר מאוד.
 
כל הכבוד! סיימת את הקורס להקמת אקווריום חשוב לזכור שסבלנות, קפדנות ואורך רוח יסייעו בהקמת האקווריום. בהצלחה.
 
 
צוות המומחים שלנו כאן לשירותכם, נשמח לסייע לבחור את האקווריום המתאים לצרכים שלכם ביותר ממגוון האקווריומים למכירה. מוזמנים ליצור עמנו קשר לכל שאלה והתייעצות.