צמחייה טבעית

חשוב לזכור: אקווריום צמחייה אינו בהכרח אקווריום טבעי, כפי שקורה בטבע. אקווריום לואו-טק או היי-טק למשל, גם הם אקווריומי צמחייה, אך זוהי לא צמחייה טבעית 
צמחייה טבעית
 
האקווריום הבסיסי ביותר, הוא זה שאנו מכירים מסרטי הילדים בעיקר: צנצנת שקופה קטנה, מלאה במים, בה שוחים הדגים (לרוב יהיה זה דג אחד). זו אופציה בהחלט מתקבלת על הדעת ואפשרית בעיקר עם דגים סתגלניים (כדוגמת דגי הזהב) - אך מי שרוצה להשקיע ולהקים אקווריום שידמה באמת את סביבתו הטבעית של הדג, יבחר כנראה באקווריום צמחיה. אחד הסוגים הנפוצים ביותר בתחום זה, הוא אקווריום צמחייה טבעית.
 
חשוב לזכור: אקווריום צמחייה אינו בהכרח אקווריום טבעי, כפי שקורה בטבע. אקווריום לואו-טק או היי-טק למשל, גם הם אקווריומי צמחייה, אך זוהי לא צמחייה טבעית - אלא כזו שמותאמת לרצונו של המגדל ול'תפאורה' שהוא מבקש ליצור.
 
אקווריום צמחייה טבעית, לעומת זאת, הוא לא רק אקווריום שכולל צמחים חיים (כמו בלואו-טק ובהיי-טק), אלא גם כזה שיש בו צמחים שאינם זקוקים לתחזוקה ממשית ושהתפתחות הצמחים בו נעשית כמעט ללא מגע יד אדם. כלומר - צורת חייהם של הצמחים באקווריום כזה תיעשה בצורה טבעית.
 
ובכל זאת, למה חשוב לדאוג כאן?

אמנם המגדל אינו לוקח חלק פעיל בגידול הצמחים, אך כדי שאלו יוכלו בכלל לחיות באקווריום, להתפתח ולהתחזק, הם זקוקים לסביבה טבעית מושלמת. ממש כמו בטבע, האיזון באקווריום כזה עדין מאוד וכל הפרה שלו תפגע באיכות הצמחים ובהמשך, גם באיכות חיי הדגים. על כן, המגדל צריך להעמיד עבור הצמחים סביבה טבעית איכותית ביותר, שכוללת את המרכיבים הבאים:
 
מצע: כמעט כל הצמחים המיועדים לאקווריום טבעי, זקוקים למצע איכותי בכדי להשריש שורשים, אשר מאפשרים להם לשפר את עמידותם וכמובן לקבל מזון באופן קבוע. בהתאם, המצע צריך להיות גבוה מספיק (5-8 ס"מ בדרך כלל) ולכלול שכבה של דשן שתהווה מקור מזין חשוב.
 
תאורה: אולי הדבר החשוב ביותר באקווריום צמחייה. התאורה מאפשרת לצמחים לבצע פוטוסינתזה, לשפר את איכות המים וכמובן לתרום למראה האקווריום. עניין קריטי כאן הוא כמות התאורה - ראשית, יש להסתפק ב-8-10 שעות תאורה ביום, ולא יותר. שנית, תאורה גבוהה מביאה להוצאת אנרגיה רבה יותר ול'רעב' גדול יותר אצל הצמחים, מה שמצריך מזון רב יותר. קחו זאת בחשבון.
 
מזון: כמו הדגים, גם הצמחים זקוקים לתזונה קבועה. כפי שציינו, חלק מהתזונה הזו תגיע  בעיקר משכבת הדשן שבקרקעית האקווריום, אך מלבד זאת חשוב להזין את הצמחים גם במיקרו ומאקרו נוטריט - ולא להגזים כמובן. חומרים מזינים מסוימים נמצאים גם במי הברז שלנו, אך אין להסתמך רק עליהם.
 
מלבד כל אלו, חשוב מאוד לזכור כי הרוב המכריע של הצמחים המיועדים לאקווריום טבעי יהיו ירוקים (קשה מאוד עד בלתי אפשרי למצוא צמחים בצבעים אחרים שיתאימו לבית גידול כזה) - ולכן אקווריום כזה יהיה פחות צבעוני מאקווריום היי-טק למשל.