דילוג
יסודות הסינון: מבוא להקמת מערכת סינון ביולוגית - בית הובי אונליין

יסודות הסינון: מבוא להקמת מערכת סינון ביולוגית

מערכת הסינון, מתפקדת כמערכת ביולוגית לכל דבר ועניין - מערכת אשר מבטיחה את קיומם של הדגים, תוך שמירה על איזון עדין ומוקפד בין כמה וכמה גורמים, אשר יחד יוצרים מים איכותיים וראויים לדגי הנוי. אחד הגורמים החשובים במערכת הזו הוא ייצורם הקבוע של חיידקים טובים במים (בקטריות), אשר מסייעים בפירוק הרעלים שמופקים באופן טבעי על ידי דגי הנוי.

 
גם במים מצטברת פסולת טבעית

ממש כמו בני האדם וכלל בעלי החיים על היבשה, גם במים מצטברת באופן טבעי, עם הזמן, פסולת טבעית ממקורות שונים:

• הפרשות מגופם של הדגים
• ריקבון של צמחייה חיה
• שאריות מזון שלא נאכל

אותה פסולת כאמור כוללת אמוניה וניטריט, אשר נחשבים לרעלים. הימצאותם של רעלים אלו במים בריכוז גבוה, תפגע באיכות חייהם של הדגים ובבריאותם ואף תביא בסופו של דבר למותם. כדי למנוע זאת, כל פילטר לבריכת דגים חייב לכלול גם מערכת ביולוגית יציבה אשר תיצור "מערכת סינון" טבעית שתטפל באותם הרעלים השונים ותנטרל אותם.

תפקידה של מערכת הסינון: לנקות ולייצר חיידקים טובים

התפקיד המובן מאליו של מערכת הסינון הוא כמובן לסנן את המים ולנקותם משאריות כאלו ואחרות. המסנן למעשה שואב לתוכו מים באופן תמידי באמצעות משאבה לבריכת נוי, מנקה אותם באמצעות כלים שונים (מסנני פחם, אבני קרמיקה מיוחדות וכדומה) ומשיב אותם בחזרה כשהם מכילים פחות פסולת.

אבל, לצד מסננים אלו, תכלול מערכת הסינון גם משטחים מיוחדים, אשר נקראים מדיות ביולוגיות, עליהן מתרבות מושבות של חיידקים.

דוגמה למצע בקטריות לסינון ביולוגי - חלוקי חימר מותפח

 

אבל, חיידקים אלו אינם מזיקים, אלא להיפך: הם מסייעים לפרק ולנטרל את הרעלים השונים. למעשה, אותם חיידקים טובים הופכים את האמוניה והניטריט לחומר אחר, ניטראט, שנחשב רעיל פחות ובכך, שומרים את איכות המים ברמה סבירה.

כך מתרחש המחזור בפועל:

הפרשות דגים ופסולת מצטברים במים - המים מתמלאים אט אט באמוניה וניטריט - החיידקים הטובים הופכים את האמוניה והניטריט לניטראט - המים מכילים רעלנים פחות מסוכנים

הבקטריות (החיידקים הטובים) מתרבים על אותן מדיות ביולוגיות באופן טבעי, אך למרות זאת מומלץ להוסיף תוסף בקטריאלי גם באופן יזום, אחת לשבועיים. לרוב, הבקטריות יגיעו בבקבוקים מיוחדים בצורה נוזלית, מה שמאפשר הוספה קלה ופשוטה של חיידקים טובים למים.

 

בכך מסתיים שיעור 1 בסדרת "מערכות סינון ביולוגיות" שלנו! אנו מקווים שהשגתם תובנות חשובות לגבי אופטימיזציה של המערכת האקולוגית של הבריכה שלכם לשמירה על מים צלולים ומערכת ביולוגית משגשגת. בשיעור 2, נחקור טכניקות מתקדמות וטיפים איך להקים מערכת ביולוגית מחזורית, איך מייצרים בקטריות ואיך שומרים עליהם חיים 

 

מאמר קודם כיצד לשמור על פיגמנטציה מרהיבה בדגי נוי: טיפים ותובנות
מאמר הבא הגיבורים השקטים: התפקיד המכריע של חיידקי החנקן במערכת הסינון הביולוגי
ערכת בדיקה מקצועית לבריכות נוי UBBINK Aqua Multi Test - בית הובי אונליין

טיפים של מומחים

הניוזלטר השבועי שלנו עזר למעל 15,000 לקוחות! דוא"ל אחד בשבוע, עמוס בחדשות, מדריכים, וטיפים של מומחים

קטגוריות מובילות

השוואת מוצרים

{"one"=>"בחירת 2 או 3 פריטים להשוואה", "other"=>"פריטים נבחרו"}

בחירת מוצר ראשון להשוואה

בחירת מוצר שני להשוואה

בחירת מוצר שלישי להשוואה

השוואה