פילטר ביולוגי ''רטוב יבש''

בניגוד לשמו, שום דבר אינו ''יבש'' בפילטר הרטוב-יבש של חברת JEBO. הרי הוא מסנן מים, ומים כידוע אינם יבשים. הפילטר נקרא כך, משום שהמדיות הביולוגיות (ומושבות הבקטריות) באות כל הזמן במגע עם מים ועם אוויר, בניגוד לפילטרים הרגילים שבהם הן באות במגע עם מים בלבד. מכאן הכינוי "רטוב-יבש".
 
אז מה זה פילטר ביולוגי "רטוב-יבש"? בניגוד לשמו, שום דבר אינו "יבש" בפילטר הרטוב-יבש של חברת JEBO. הרי הוא מסנן מים, ומים כידוע אינם יבשים. הפילטר נקרא כך, משום שהמדיות הביולוגיות (ומושבות הבקטריות) באות כל הזמן במגע עם מים ועם אוויר, בניגוד לפילטרים הרגילים שבהם הן באות במגע עם מים בלבד. מכאן הכינוי "רטוב-יבש".
 
למה זה חשוב? הבקטריות החיוביות הן אירוביות. תפוקתן תלויה בכמות החמצן המסופק להן. בפילטר "רטוב", החמצן המגיע לבקטריות הוא החמצן המומס במים. בפילטר רטוב-יבש מקבלות הבקטריות חמצן ישירות מן האוויר, בהיקף גבוה לאין שיעור. התוצאה היא מחזור חנקן מהיר ויעיל בהרבה. למעשה, פילטר רטוב-יבש אמור להגיע לערכי אפס של אמוניה וניטריט, כמעט בכל מצב. 
 
בנוסף, עקב המגע הרצוף בין המדיות לאוויר, הפילטר הרטוב-יבש מזרז מאוד את המסת החמצן במים, כך שאין בכלל צורך במשאבת אוויר ואבן אוורור משום סוג שהוא. 
 
איך זה עובד? הרעיון הוא שהמים מטפטפים או מקלחים על המדיות. המדיות נשטפות כל הזמן במים מטפטפים. הן אמנם רטובות, אבל נוגעות כל הזמן באוויר ובחמצן. הן אינן מוצפות או שקועות במים, כמו בפילטרים אחרים וכאן ההבדל הגדול.
 
כדי לחדד את ההבדל, בוא נסתכל על פילטר חיצוני "רטוב". ראש-הכוח שואב את המים ומאלץ אותם (בד"כ כלפי מטה) אל הפילטר. בתוך הפילטר מאולצים המים דרך המדיות, ומן הפילטר הם יוצאים בצינור ומאולצים (בד"כ כלפי מעלה) חזרה אל האקווריום. למרות שהמים מוזרמים בשני כיוונים שונים (למטה ואח"כ למעלה) די בראש כוח אחד, מכיוון שמדובר במערכת הידראולית סגורה שאין בה אוויר, והמים שמאולצים לתוך הפילטר דוחפים החוצה את המים שבפילטר.
 
פילטר רטוב-יבש איננו מערכת הידראולית סגורה. המים המקלחים על המדיות מטפטפים מכוח הכבידה, ולא מכוח אילוץ. מי יחזיר אותם לאקווריום? לכאורה התשובה היא, שיש צורך בשני ראשי-כוח: אחד יזרים את המים ל"מקלחת", ואחד ישאב את המים מאגן ההיקוות שמתחת למדיות, חזרה אל האקווריום. מובן מאליו שיש צורך בתיאום בין שני ראשי הכוח, אחרת תהיה הצפה. 
 
בקיצור, פילטר רטוב-יבש הוא תענוג יקר ביותר (אלפי שקלים). מכיוון שמדובר במכשיר מסובך יחסית, ברור שאסור להתעסק עם חברות נחותות, והמשמעות הכספית ברורה עוד יותר. זו כנראה הסיבה שהפילטר הזה אינו נפוץ כל-כך.
 
והנה, באקווריום JEBO קיים פילטר רטוב-יבש למהדרין. איך הם עשו את זה? הרעיון הוא, שהפילטר בנוי על גג האקווריום, והמים מוזרמים אל הפילטר על-ידי ראש כוח רגיל לחלוטין. ההזרמה החוזרת של המים הנקיים (אל האקווריום) היא פשוט בכוח הכבידה, מלמעלה למטה. הרעיון הזה מאפשר בניית פילטר פשוט ביותר, וכמובן זול. כדאי להבהיר שהפילטר אינו נראה מבחוץ, ולמעשה אינו פוגע ביופי של האקווריום. (חשוב לציין שפטנט עולמי זה רשום על חברת JEBO ). 
 
בוא נתאר איך הפילטר בנוי. הפילטר הוא פשוט תיבה ברוחב ולאורך כל מכסה האקווריום, בצידו הפנימי (הקרוב לקיר). תיבת-הפילטר בנויה על מסגרת האקווריום, והיא משמשת כאגן ההיקוות של המים הנקיים. תיבת-הפילטר נמצאת קצת מעל לקו-המים של האקווריום. בחלקה התחתון של תיבת-הפילטר נמצא משפך, המזרים את המים הנקיים חזרה לאקווריום (בכוח הכבידה). 
 
בתוך תיבת-הפילטר מונחות זו בצד זו סלסילות עם נפח עצום מחוררות בתחתיתן ועמוסים מדיות שונות כגון: ספוגים מדיה ביולוגית ופחם. 
איך זה עובד: ראש כוח מעלה את המים כ-5 ס"מ, ומזרים אותם לתוך חליל ארוך המונח במאוזן ממש מעל שתי הסלסילות, לאורכן. המים מקלחים מנקבי החליל הארוך על שתי הסלסילות והמדיות. כזכור, הסלסילות עמוסות מדיות, והמים מטפטפים דרך המדיות, ומנוקזים דרך החורים בתחתית המגשים אל תיבת-הפילטר. משם, דרך הפחם, חזרה לאקווריום. 
 
לניקוי, פשוט שולפים את הסלסילות, עם כל המדיות. קל מאוד לטיפול. יש לציין שהפילטר שקט ביותר. את ראש הכוח לא שומעים בכלל. 
 
ביצועי הפילטר: מבחינת סינון ביולוגי, הביצועים מדהימים. אין צורך להחליף מים או לשאוב רפש, אפשר להאכיל ביד נדיבה; ואין אמוניה ואין ניטריט.
 
 
סדר הפעולות לטיפול בפילטר עליון באקווריום JEBO:
 
1. נתקו את משאבת המים מהחשמל והמתינו מספר שניות כדי שכל המים הנמצאים בפילטר יתנקזו חזרה לתוך האקווריום.
 
2. הסירו את ה"חלילית" (הצינור המחורר) והניחו אותה בצד.
 
3. הוציאו את הספוגים לכלי נקי (שלא הכיל חומרי ניקוי!) ושטפו אותם במים מהאקווריום בלבד. שטיפת הספוגים במים שאינם מי האקווריום עלולים לגרום לאובדן הבקטריות החיוביות שהתפתחו על הפילטר ולהביא לקריסת המערכת הביולוגית של האקווריום. במידה והספוגים כבר איבדו את צורתם המקורית, יש להחליפם בספוגים חדשים.
 
4. במידה והפילטר מכיל קרמיקות (חרוזי חרס או זכוכית), הוציאו את הקרמיקות ושטפו אותן קלות במים מהאקווריום.
 
5. במידה והפילטר מכיל פחם, ניתן לשטוף גם אותו ובמידת הצורך יש להחליפו בהתאם להמלצות היצרן / המוכר בחנות.
 
6. החזירו את מדיות הסינון לאקווריום כאשר הקרמיקות ו/או הפחם ממוקמים בתחתית הפילטר ומעליהם ממוקמים הספוגים.
 
7. החזירו את ה"חלילית" למקומה והקפידו כי החורים מכוונים כלפי מטה!
 
8. ודאו כי המכסה ממוקם באופן נכון על האקווריום והפעילו מחדש את משאבת המים.
 
9. יתכן ומעט "לכלוך" ישתחרר לתוך האקווריום בעקבות ניקוי הפילטר, אל תדאגו, הדבר נורמאלי והמים יתנקו תוך מספר שעות.
 
10. הקפידו לחזור על פעולה זו בכל פעם שהפילטר נראה סתום או מלוכלך מאוד, תלוי באופן ההאכלה וכמות הדגים.
 

 
הירשמו עכשיו לאקדמיה וקבלו גישה מלאה לכל הקורסים וההרצאות

כל הקורסים וההרצאות מועברים ללא עלות !

מספר המקומות מוגבל - הזדרזו להירשם