בריכות נוי - שיעור מספר 1 - מבוא

אם יש משהו שמשדרג פלאים את מראה החצר - הרי שזו בריכת נוי, או בריכת דגים פרטית כפי שלעתים קוראים לה.  זוהי פיסה קטנה של טבע אמִיתי בלב הסביבה האנושית שלנו.  סוגי בריכות נוי, תחזוקה, אילו דגים מתאימים לבריכות נוי ועוד כל זאת במאמר הבא.


מהי בריכת נוי?

אין ספק שבריכות נוי לגינה הן תוספת מרגיעה ומקסימה לכל מקום, בין אם מדובר בבית פרטי, בחצר רחבת ידיים של בניין משותף, בכניסה לבניין משרדים או אפילו במרכזו של מתחם מסחרי גדול. בריכת נוי היא משהו שאי אפשר להתעלם ממנו, ומקום שהופך מוקד משיכה גם מבלי שנשים לכך לב.

אילו סוגי בריכות נוי קיימות היום?


בריכת נוי מפלסטיק : בריכת נוי קטנה לרוב, אשר לא כוללת אמצעי סינון ותחלופת מים. זו מערכת סגורה למעשה, שיש להחליף בה את המים בתדירות גבוהה יחסית.

בריכת נוי עם משאבה ופילטרים : בריכות נוי מסוג זה נחשבות מתקדמות יותר, שבהן ישנה תחלופה של מים וסינון, כך שלמעשה הבריכה 'מתחזקת את עצמה', למעט טיפולים תקופתיים אחת לכמה זמן. זו יכולה להיות גם בריכה גדולה יותר, והחומרים מהם תהיה עשויה הם אבן, בטון, PVC ועוד

בריכה אקולוגית : זו בריכת נוי שאמנם נבנית באופן מלאכותי (כמו כל בריכה מסוגה), אך מנסה לדמות את המערכת האקולוגית הטבעית ולכן לא  כוללת משאבות או מסננים, אלא משתמשת בצמחייה ובבעלי החיים כדי לדאוג לאיכות המים - כמו שקורה בטבע.

תחזוקה של בריכות נוי


הגענו לחלק המאתגר יותר של אחזקת בריכות נוי - התחזוקה השוטפת שלהן. מאחר ומדובר במאגר מים מלאכותי ועל מנת שיהיה נקי כמה שיותר (וכך לא יסריח ולא ימשוך מזיקים ומטרידים לסוגיהם), עלינו לתחזק אותו כל העת.

אפשרות אחת היא להחליף את המים אחת לתקופה, כפי שציינו שיש להחליף במקרה של בריכות נוי מפלסטיק.
אפשרות שניה היא להתקין משאבות (למשל משאבה טבולה לבריכה) או פילטר לבריכת דגים, שיאפשרו תחלופה של המים וישמרו על רמת ניקיון גבוהה באופן קבוע.
אפשרות שלישית היא כמובן הבריכה האקולוגית, שלמעשה מנקה את עצמה ודורשת רק מילוי מים מדי פעם וניקיון עלים.

חשוב לא פחות לטפל בבריכת הנוי בהתאם לעונה: בחורף יש לכסות את הבריכה, בעיקר אם בסביבתה ישנם עצים נשירים, לגזום את הצמחייה, למלא מים ואף להפחית משמעותית את כמות האוכל הניתנת לדגים (למקסימום פעם אחת בשבוע) . בקיץ חשוב לנקות את הבריכה מעלים ומפסולת, ולהתחיל בהדרגה להאכיל את הדגים יותר, החל בחודשי האביב.
 

אילו דגים מתאימים לבריכות נוי?


אם החלטתם לבנות בריכת נוי, עליכם לדעת שלא כל 'דייר' יתאים להן. 
אלו הדגים אשר נחשבים למתאימים ביותר לבריכות נוי :

קוי
• גמבוזיה
קומט
• 'דג זהב'
• עגלסת הנחלים
• כיפה אדומה וכיפה אדומה לבן
• שליירים
• דגי רובי ברב