ציוד לאקווריום צמחיה

 
אקווריום צמחיה הוא אקווריום מים מתוקים המכיל דישון מיוחד שנועד לגידול צמחי מים מיוחדים. התוצאה המתקבלת היא יפהפייה, מלאה ברוגע ושלווה. לאקווריום צמחייה יש להתאים מערכת אור מיוחדת ומערכת לאספקת פחמן דו חמצני ולדאוג לתחזוקה מתאימה. כל הציוד המתאים עבור אקווריום צמחיה מחכה לכם כאן, בבית הובי אונליין, יחד עם הסברים מקצועיים על הטיפול באקווריום וטיפוחו.
 
סינון לפי מחיר
סינון לפי סוג המוצר
[5]
[2]
[3]
[3]
[8]
[1]
מותגים
[3]
[3]
[2]
[5]
[9]
Apiדישון כללי לצמחי מים API_Leaf_Zone 237ML

תרכובת דישון נוזלית עשירה בחומרי הזנה לצמחי מים. התרכובת מיועדת לספיגת החומרים דרך העלים. מכיל את כל היסודות והמינרליים החיוניים בצורה זמינה במיוחד לצמחים כולל ברזל, אשלגן ועוד. אינו מכיל פוספאט וניטראט. התכשיר מטפל באובדן צבע בצמחים (כלורוזיס) וחוסר באשלגן תוצרת API ארה"ב.

 

273 מ"ל לטיפול ב - 1,795 ליטר מים  (1.8 קוב)  

הוראות שימוש: 5 מ"ל לכל 40 ליטר מים פעם בשבוע (פקק מדידה מצורף)  

89 ₪
Apiדישון CO2 נוזלי Api_CO2_Booster 237ML

תוסף דישון לאקווריום צמחייה המכיל תרכובת ייחודית של פד"ח CO2 נוזלי זמין לצמחים, מספק תרכובות פחמן דו חמצני חיוני לצמחי האקווריום, ומשחרר לאט את ה- CO2 לצמחים. התכשיר עוזר להפחית את האצה באקווריום. מומלץ לשלב את המוצר יחד עם דישןו כללי. ניתן להשתמש במוצר לבד, או בשילוב עם מערכות CO2. בטוח לשימוש עם דגי מים מתוקים ולא ישנה את רמת החומציות במים. תוצרת API ארה"ב 

 

273 מ"ל לטיפול ב - 8,895 ליטר מים  (8.8 קוב)  

הוראות שימוש: 5 מ"ל לכל 40 ליטר מים פעם בשבוע (פקק מדידה מצורף)  

95 ₪
פלובל Fluvalמצע לצמחים Fluval Stratum 8KG

מצע 8 קילו מעודד צמיחה חזקה לצמחי אקווריום – השורשים יכולים לחדור בקלות ולקבל באמצעות המצע חומרי מפתח מזינים, מבנה נקבובי מיוחד שמאפשר התפתחות מהירה של חיידקים מועילים, מייצב חומציות - אידיאלי עבור רוב הצמחים, דגים טרופיים ושרימפסים, רמת החומציות נשמרת באקווריום באופן קבוע, מעוצב גם לשרצי דגי השרימפס שיוכלו לתפוס מחסה בין הגרגירים עד שהם גדולים מספיק כדי לצאת, לא מעכיר את המים, לשימוש באקווריומים של מים מתוקים

199 ₪
JBLמצע דשן לצמחים JBL AquaBaisPlus 5L
מצע מדושן להזנת צמחי מים לטווח ארוך לאקווריומי צמחייה במים מתוקים, מכיל חומרים מזינים חשובים, כגון ברזל. עשוי בין היתר מרכיבי חימר לאחסון החומרים המזינים הנמצאים במים החימר משחרר אותם שוב למים בצורה איטית, כנדרש. מונע צמיחה לא רצויות של אצות על ידי קידום הצמיחה של הצמח באופן אופטימלי
119 ₪
JBLמצע לצמחים 10 ליטר JBL Manado

מצע לאקווריום בעובי 0.5 - 2 מ"מ אופטימאלי לגידול צמחי מים. מצע מיוחד באמצעות מבנה נקבובי ופונקציה לאחסון חומרי הזנה, המצע מונע אצה, יעיל להתפתחות של חיידקים בקרקע, אידיאלי לצמיחה של השורשים הודות למבנה נקבוביות טבעיות. אידיאלי עבור דגים, חסרי חוליות וצמחים: המצע לא משחרר למים חומרים לא רצויים. המצע הטבעי סופג את עודפי החומרים המזינים ומשחרר אותם בעת הצורך . זמין בגדלים שונים תוצרת JBL גרמניה.  


149 ₪
JBLמערכת JBL ProFlora m502 CO2
מערכת CO2 מקצועית כולל ברז לילה המחדירה למים CO2 ברמה הדרושה ובקצב קבוע ויציב לאורך זמן - הערכה כוללות מיכל 0.5 ק"ג הניתן למילוי חוזר, שעוני תצוגת לחץ כפולים, ברז לילה חכם, דיפיוזר טייפון 27 ס"מ , מונה בועות, 3 מטר צינור CO2 , שסתום אל חוזר , בדיקת PH / CO2 , דשן נוזלי פרופול 2 מיכלים של 100 מ"ל, דשן ברזל יומי. תוצרת JBL גרמניה
2190 ₪
JBLמערכת JBL ProFlora m501 CO2
מערכת CO2 מקצועית המחדירה למים CO2 ברמה הדרושה ובקצב קבוע ויציב לאורך זמן - הערכה כוללות מיכל 0.5 ק"ג הניתן למילוי חוזר, שעוני תצוגת לחץ כפולים, דיפיוזר טייפון 27 ס"מ , מונה בועות, 3 מטר צינור CO2 , שסתום אל חוזר , בדיקת PH / CO2 , דשן נוזלי פרופול 2 מיכלים של 100 מ"ל, דשן ברזל יומי. תוצרת JBL גרמניה 
1790 ₪
פלובל Fluvalמצע לצמחים Fluval Stratum 2KG

מצע 2 קילו מעודד צמיחה חזקה לצמחי אקווריום – השורשים יכולים לחדור בקלות ולקבל באמצעות המצע חומרי מפתח מזינים, מבנה נקבובי מיוחד שמאפשר התפתחות מהירה של חיידקים מועילים, מייצב חומציות - אידיאלי עבור רוב הצמחים, דגים טרופיים ושרימפסים, רמת החומציות נשמרת באקווריום באופן קבוע, מעוצב גם לשרצי דגי השרימפס שיוכלו לתפוס מחסה בין הגרגירים עד שהם גדולים מספיק כדי לצאת, לא מעכיר את המים, לשימוש באקווריומים של מים מתוקים

99 ₪
פלובל Fluvalמצע לצמחים Fluval Stratum 4KG

מצע 4 קילו מעודד צמיחה חזקה לצמחי אקווריום – השורשים יכולים לחדור בקלות ולקבל באמצעות המצע חומרי מפתח מזינים, מבנה נקבובי מיוחד שמאפשר התפתחות מהירה של חיידקים מועילים, מייצב חומציות - אידיאלי עבור רוב הצמחים, דגים טרופיים ושרימפסים, רמת החומציות נשמרת באקווריום באופן קבוע, מעוצב גם לשרצי דגי השרימפס שיוכלו לתפוס מחסה בין הגרגירים עד שהם גדולים מספיק כדי לצאת, לא מעכיר את המים, לשימוש באקווריומים של מים מתוקים

135 ₪
שורש ספיידר אריזת 3 קילו
שורש עץ ספיידר טבעי לעיצוב אקווריום אריזה סגורה מכילה 3 קילו גזע טבעי ספיידר בגדלים שונים
255 ₪
גזע עץ סחף אריזת 3 קילו
גזע עץ טבעי לעיצוב אקווריום אריזה סגורה מכילה 3 קילו גזעי סחף בגדלים שונים
255 ₪
FishLiveצנרת נירוסטה לאקווריום צמחיה
צנרת יניקה וחזרת מים מקצועית מנירוסטה לאקווריום צמחיה בקוטר 16 מ"מ, כולל סקימר עליון עם התאמה לפני המים לאיסוף שאריות צפות, פיה מתכווננת לפיזור המים החוזרים. 
249 ₪
 
 
ישנם סוגים שונים של אקווריומים שאפשר להקים בבית, אך אחד היפים שבהם הוא ללא ספק אקווריום צמחיה - אקווריום שופע צמחי מים יפהפיים, אשר מעניקים לו מראה מיוחד במינו. ההקמה של אקווריום צמחיה דורשת השקעה מסוימת, אך היא תשתלם לכם מאוד מרגע שהאקווריום שלכם יחל לפעול, כעת תבינו בדיוק כיצד זה קורה.
 

מה זה בעצם אקווריום צמחיה?

אקווריום צמחיה כשמו כן הוא - אקווריום שופע צמחים, שלא כמו אקווריום סטנדרטי שבו יש בדרך כלל צמחים אחדים בלבד. הצמחים הללו הופכים את האקווריום לממלכה של עלים, גזעים, פרחים וכיוצא בזה, בשלל צבעים ובפריחות משגעות. אם התרגלתם שצמחים צומחים רק מעל פני האדמה, האקווריום הזה יגלה לכם איזה עושר של צמחייה יש שם למטה, מתחת לפני המים. אקווריום צמחיה יכול להיות אקווריום מים מתוקים או אקווריום מים מלוחים (אשר נקרא בדרך כלל גם אקווריום ריף וכולל כמות גדולה של אלמוגים וחסרי חוליות). ריבוי הצמחים באקווריומים כאלו מסייע מאוד לניקיון החלל ולכן התחזוקה של האקווריום עשויה להיות קלה יותר, אך זאת כמובן אם מטפלים בו כראוי ודואגים לשתול בו צמחים שאינם מלכלכים.
 

אקווריום צמחיה לאו טק והיי טק

ככלל, אקווריום צמחיה נחלק לשני סוגים - לאו טק והיי טק. ההבדל ביניהם פשוט: אקווריום הלאו טק 'מתוחכם' פחות, ואילו ההיי טק משוכלל ומורכב יותר. בעוד הראשון מתאים לצמחיה עמידה יחסית, השני יוכל להכיל סוגים רבים יותר של צמחים, ולארח בתוכו גם צמחים שנחשבים נדירים יחסית ורגישים למדי. השוני בין השניים מתבטא, כפי שאפשר לנחש, בכלים ובטכנולוגיה שמושקעים באקווריום. אקווריום צמחיה היי טק כולל מערכות רבות שלא קיימות באקווריום צמחיה לאו טק : מערכת פחמן דו-חמצני וכן וסת לשליטה בכמות הגז המיוצר במים, מונה בועות, דיפיוזר, מחמם מים בקרקעית האקווריום (בתוך המצע), תאורת לד לאקווריום מושקעת, מערכות לקירור המים בקיץ. למעשה, אקווריום היי טק הוא אקווריום מתקדם מאוד, שמספק מענה מלא לצרכים של הצמחים (וגם של הדגים שיחיו בו). אקווריום כזה יהיה לרוב גם גבוה יותר (יותר מ-40 ס"מ), רחב יותר וארוך יותר, כדי להכיל כמות גדולה יותר של צמחים. ומלבד אותן מערכות, מה עוד דרוש לצורך הקמת אקווריום צמחיה היי טק / לאו טק - מצע ייעודי לאקווריום צמחיה בעומק של כשמונה ס"מ (לא חול, אשר אינו מתאים לרוב הצמחים) , כלי גיזום, פילטר, מערכת CO2 לאקווריום, דישון נוזלי, תאורה לאקווריום (תלוי בעושר הצמחים ובגודלם).
 

סוגי צמחים לאקווריום צמחיה

סגיטריה פוסילה,  אלטרנטרה ריינק ברונזה,  רוטלה מקרנדרה,  ריצ'ייה פלוייטנס,  ווליסרניה גרסיליס,  אנוביה ננה, אכינודורוס גריסבצ'י. חשוב לזכור כי ישנם סוגים שונים של צמחים - צמחי דשא, צמחים צפים, צמחי גבעול ועוד.
 

אילו דגים יתאימו לאקווריום צמחיה?

שאלה זו כוללת בתוכה שיקולים רבים: הצמחים באקווריום הם יצורים חיים לכל דבר, אשר זקוקים לטמפרטורה מסוימת (לרוב סביב 25 מעלות) ולתנאים מסוימים. גם דגים, באופן טבעי, זקוקים לתנאי מחייה משלהם. חשוב מאוד להתאים בין סוגי הדגים לסוגי הצמחים, כדי ליצור את השילוב המושלם. חשוב לדאוג לדגים נקאים באקווריום צמחיה, שיסייעו מאוד לניקוי האקווריום. חשוב שבאקווריום יהיו כמה סוגים של דגים כאלו, משום שכל סוג ניזון מפסולת אחרת. בוטיה, שרימפס וקורדורס יוכלו לספק שילוב טוב מבחינה זו.
 
חשוב לזכור: אקווריום צמחייה אינו בהכרח אקווריום טבעי, כפי שקורה בטבע. אקווריום לואו-טק או היי-טק למשל, גם הם אקווריומי צמחייה, אך זוהי לא צמחייה טבעית 
 
האקווריום הבסיסי ביותר, הוא זה שאנו מכירים מסרטי הילדים בעיקר: צנצנת שקופה קטנה, מלאה במים, בה שוחים הדגים (לרוב יהיה זה דג אחד). זו אופציה בהחלט מתקבלת על הדעת ואפשרית בעיקר עם דגים סתגלניים (כדוגמת דגי הזהב) - אך מי שרוצה להשקיע ולהקים אקווריום שידמה באמת את סביבתו הטבעית של הדג, יבחר כנראה באקווריום צמחיה. אחד הסוגים הנפוצים ביותר בתחום זה, הוא אקווריום צמחייה טבעית.
 
חשוב לזכור: אקווריום צמחייה אינו בהכרח אקווריום טבעי, כפי שקורה בטבע. אקווריום לואו-טק או היי-טק למשל, גם הם אקווריומי צמחייה, אך זוהי לא צמחייה טבעית - אלא כזו שמותאמת לרצונו של המגדל ול'תפאורה' שהוא מבקש ליצור.
 
אקווריום צמחייה טבעית, לעומת זאת, הוא לא רק אקווריום שכולל צמחים חיים (כמו בלואו-טק ובהיי-טק), אלא גם כזה שיש בו צמחים שאינם זקוקים לתחזוקה ממשית ושהתפתחות הצמחים בו נעשית כמעט ללא מגע יד אדם. כלומר - צורת חייהם של הצמחים באקווריום כזה תיעשה בצורה טבעית.
 
ובכל זאת, למה חשוב לדאוג כאן?

אמנם המגדל אינו לוקח חלק פעיל בגידול הצמחים, אך כדי שאלו יוכלו בכלל לחיות באקווריום, להתפתח ולהתחזק, הם זקוקים לסביבה טבעית מושלמת. ממש כמו בטבע, האיזון באקווריום כזה עדין מאוד וכל הפרה שלו תפגע באיכות הצמחים ובהמשך, גם באיכות חיי הדגים. על כן, המגדל צריך להעמיד עבור הצמחים סביבה טבעית איכותית ביותר, שכוללת את המרכיבים הבאים:
 
מצע: כמעט כל הצמחים המיועדים לאקווריום טבעי, זקוקים למצע איכותי בכדי להשריש שורשים, אשר מאפשרים להם לשפר את עמידותם וכמובן לקבל מזון באופן קבוע. בהתאם, המצע צריך להיות גבוה מספיק (5-8 ס"מ בדרך כלל) ולכלול שכבה של דשן שתהווה מקור מזין חשוב.
 
תאורה: אולי הדבר החשוב ביותר באקווריום צמחייה. התאורה מאפשרת לצמחים לבצע פוטוסינתזה, לשפר את איכות המים וכמובן לתרום למראה האקווריום. עניין קריטי כאן הוא כמות התאורה - ראשית, יש להסתפק ב-8-10 שעות תאורה ביום, ולא יותר. שנית, תאורה גבוהה מביאה להוצאת אנרגיה רבה יותר ול'רעב' גדול יותר אצל הצמחים, מה שמצריך מזון רב יותר. קחו זאת בחשבון.
 
מזון: כמו הדגים, גם הצמחים זקוקים לתזונה קבועה. כפי שציינו, חלק מהתזונה הזו תגיע  בעיקר משכבת הדשן שבקרקעית האקווריום, אך מלבד זאת חשוב להזין את הצמחים גם במיקרו ומאקרו נוטריט - ולא להגזים כמובן. חומרים מזינים מסוימים נמצאים גם במי הברז שלנו, אך אין להסתמך רק עליהם.
 
מלבד כל אלו, חשוב מאוד לזכור כי הרוב המכריע של הצמחים המיועדים לאקווריום טבעי יהיו ירוקים (קשה מאוד עד בלתי אפשרי למצוא צמחים בצבעים אחרים שיתאימו לבית גידול כזה) - ולכן אקווריום כזה יהיה פחות צבעוני מאקווריום היי-טק למשל.

כך או כך, חשוב מאוד לשמור על איזון מתאים ולהכניס לאקווריום צמחים ודגים שישתלבו יפה האחד עם השני. צוות בית הובי אונליין ישמח לסייע לכם בכל שאלה הקשורה להקמת אקווריום צמחיה, התאמת ציוד לאקווריום , בדרך לגידול ממלכה רטובה, ירוקה ופורחת.