אגם טנגניקה

אגם טנגניקה אשר במרכז אפריקה, הוא אגם צר וארוך, אשר נחשב לאחד ממאגרי המים המתוקים הגדולים בעולם, ולאגם העמוק בעולם אחרי ימת ביקל שבסיביר.
אגם טנגניקה
 
אגמי הציקלידים באפריקה:
 
טנגניקה

אגם טנגניקה אשר במרכז אפריקה, הוא אגם צר וארוך, אשר נחשב לאחד ממאגרי המים המתוקים הגדולים בעולם, ולאגם העמוק בעולם אחרי ימת ביקל שבסיביר. תנאים ייחודיים אשר הביאו להיווצרותו של האגם ומאפיינים אותו גם היום, גורמים לכך שזהו אחד האגמים בעלי המגוון הביולוגי הגדול ביותר בעולם.

את חופי אגם טנגניקה חולקות ארבע מדינות: קונגו, טנזניה, בורונדי וזמביה. הוא נחשב לאגם בעל רצועת החוף הארוכה ביותר בעולם, ולאחד הגדולים בעולם גם מבחינת קיבולת המים שבו.

אגם זה הוא ביתם של שלל סוגי דגים, ביניהם 200 זנים ממשפחת הציקלידים בלבד. באגם אף מספר דגי ציקליד אנדמיים (כאלו הייחודיים לאגם), כדוגמת הפרונטוזה, הלונגקיודוס והטרופאוס. ישנם תתי סוגים של דגים מסוימים אשר נקראים על שם המקום בו הם חיים, כמו הפרונטוזה בורגונדי אשר חיה לחופי בורגונדי.

ציקלידים נוספים אשר חיים באגם (רשימה חלקית):

• בריצ'ארדי
• קלבוס
• טרטוצפלוס
• צילינדריקוס
• בלו נאון
• ברביס
• גובי ציקליד
 
חוקרים רבים ניסו להבין לאורך השנים מה גורם לשפע הגדול כל כך במי האגם, כאשר אחת המסקנות היא אופיו הייחודי, אשר הביא ליציבות בטמפרטורת המים. ההבדל בין הטמפרטורה בקרקעית האגם לבין זו שעל פני המים הוא שתי מעלות בלבד, מה שמאפשר ליותר ויותר דגים להתפתח בהם מבלי לסבול משינויים קיצוניים בסביבתם.
 
על פי חלק מהמחקרים שנעשו עד היום באגם, האגם אף כמעט ולא השתנה מאז שנוצר. במאגרי מים אחרים ניתן להבחין לאורך השנים בשינויים אשר נגרמו בשל השפעות האקלים ואף בשל מעשיו של האדם (כמו באגם ויקטוריה, אשר נמצא גם הוא באפריקה), אך אגם טנגנייקה כמעט ולא השתנה מאז נוצר, כך על פי ההשערות. עובדה זו מסבירה בפני עצמה את המגוון הביולוגי העצום באגם.
 
 
 
 
 
 
הירשמו עכשיו לאקדמיה וקבלו גישה מלאה לכל הקורסים וההרצאות

כל הקורסים וההרצאות מועברים ללא עלות !

מספר המקומות מוגבל - הזדרזו להירשם